Sağlık çalışanlarının yeni doğum yapmış anneler ile iletişimlerinin incelenmesi ve iletişim becerilerinin annelerin memnuniyetine etkileri
The investigation of the communication of moment employees with the new birth and the effects of communication skills on mother's satisfaction
  1. Tez No: 570911
  2. Yazar: SEMRA KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SÜHEYL POZANTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, Health Care Management, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sağlık Çalışanlarının Yeni Doğum Yapmış Anneler İle İletişimlerinin İncelenmesi Ve İletişim Becerilerinin Annelerin Memnuniyetine Etkileri başlıklı çalışma ile doğum eylemi yapılmasına olanak sağlayan kurumlarda çalışan doktor, Hemşire, Ebe ve diğer yardımcı personellerin ve yeni doğum yapmış annelerin iletişim becerileri değerlendirilerek, iletişim becerilerinin yeni doğum yapan annelerin memnuniyetleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Bu amaç için İstanbul ili Üsküdar ilçesinde hizmet veren Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesin de 200 yeni doğum yapmış anne ile iletişim becerileri ve memnuniyet, 100 hastane çalışanıyla da iletişim becerileri ile ilgili yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket çalışmasının sonucunda hastane çalışanlarının ve yeni doğum yapmış anne iletişim becerilerinin kalitesi incelenmiş, sağlık çalışanı ile annenin iletişimi ve anne - sağlık çalışanı iletişimi yüksek düzeyde bulunmuştur. Çalışanların demografik özelliklerinin iletişim becerilerinde genel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Yeni doğum yapmış anne iletişim becerileri ve memnuniyet puanlarının ortalaması yüksek bulunmuştur. İletişim becerilerinin annelerin memnuniyet düzeylerini arttırdığı görülmüştür. Yeni doğum yapmış anne demografik özelliklerinin iletişim becerileri üzerinde genel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği istatistiksel olarak belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the communication skills of physicians, nurses, midwives and other assistants working in the institutions that enable delivery of birth and to evaluate the communication skills of mothers who have given birth and the effects of communication skills on the satisfaction of mothers who give birth. For this purpose, face-to-face questionnaire study was carried out on communication skills and satisfaction with communication skills and communication with the mother who had 200 new births in Zeynep Kamil Women and Children's Diseases Education and Research Hospital, which serves in Üsküdar district of İstanbul province. As a result of the survey study, the quality of the mother communication skills of the newborns who had given birth was examined and communication between mother and health worker and mother and health worker were found to be high. It was found that the demographic characteristics of the employees did not show a significant difference in communication skills. The mean number of maternal communication skills and satisfaction scores was found to be high. Communication skills seem to increase the satisfaction level of mothers. It has been determined statistically that the demographic characteristics of newly born mothers do not show a significant difference on communication skills.