The act of reading and its creative potentialities for self-formation/transformation
Okuma edimi ve kendiliğin kurulması/dönüştürülmesi bakımından sağladığı imkanlar
  1. Tez No: 570910
  2. Yazar: HATİCENUR ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TALAY TURNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Sosyoloji, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezde, okuma ediminin kendiliğin kurulması ve dönüştürülmesi bakımından ne gibi imkanlar sağladığı tartışılmaktadır. Bu tartışma okumanın etkisi üzerine başlasa da, süreç içerisinde ele alınan meselelerin etkilenmenin genel olarak hayatımızda nasıl bir yeri olduğu noktasına açılmasını umuyorum. Etkilenme hayatımızın her alanında kaçınılmaz bir durum olup onu ne bakımdan ele aldığımız değişkenlik gösterir. Burada, etkilenme öteki ile ilişkilenmek olarak ele alınmakta ve bu ilişkiselliğin hayatı nasıl olumlayan ve çoğaltan bir alan açacağı sorgulanmaktadır. Bu alan, sevgi temelli bir yaklaşım sayesinde bir diyalog kurma yoluna gitmeyi ve ötekini adlandırmayı ve onun tarafından adlandırılmayı çağrıştırmaktadır. Buradan yola çıkarak, Harold Bloom'un etkilenme endişesi projesini yeniden yorumlayarak, endişe yerine daha olumlayıcı bir konum önerilmektedir. Bloom'un şiir teorisinin nasıl bir hayat teorisine doğru hareket edebileceği tartışılmaktadır. Son olarak, Eve Kosofsky Sedgwick'in tamir eden (reparative) okuma argümanı ve Aşk Üzerine Bir Diyalog (A Dialogue on Love) kitabı, ister bir metinle olsun ister bir başka insanla, ilişkiselliğin etik imkanını ele alırken odak noktası olarak kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I argue that the act of reading brings about an ethical potentiality for self-formation and transformation. Even though the discussion starts from the influence of the act of reading, it will then hopefully expand to a broader perspective on influence in general. Influence is inevitable in our lives, nevertheless, how we handle that subject may be different. Here, it is questioned how being influenced means being in relation with the other and that provides a space for making life affirmed and intensified. That space then is imagined to be opened up with love, in the meaning that a loving approach is about being in dialogue with the other, and addressing and being addressed by the other. In line with that, while making a swerve from Harold Bloom's project that is based on the influence-anxiety, it is argued how an affinity of influence can be possible. Likewise, how Bloom's theory of poetry may move towards a theory of life is discussed. Finally, Eve Kosofsky Sedgwick's ideas on reparative reading and her book A Dialogue on Love are taken as the foundations for discussing the ethical possibilities of relationality that is whether with a text or another human being.