Venturilerle içme sularından demir gideriminin araştırılması
Investigation of iron removal from drinking water with venturi
  1. Tez No: 570942
  2. Yazar: SEDA BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Günümüzde evsel ya da endüstriyel amaçlarla kullandığımız sular belirli aşamalardan geçtikten sonra atık su sınıfına girmekte ve bu durum atıksuların arıtımını önemli hale getirmektedir. Bu nedenle de yapılan arıtım çalışmaları yaygınlaşmaktadır. Arıtımını yapmak istediğimiz maddenin çeşitli yöntemlerle sudan uzaklaştırılması söz konusu olmakta ve bu işlemler biyolojik, kimyasal ya da mekanik yollarla gerçekleştirilebilmektedir. Böylece amacına uygun modellemeler kullanılarak ne kadar verim alınıp alınmayacağı da özenle değerlendirilmektedir. Bu çalışmada ağır metal içeren bir su numunesinin arıtımı göz önüne alınarak arıtımında venturi aygıtı kullanılmış ve yapılan düzenekte demirin sudan uzaklaştırılması amaçlanmıştır. Öncesinde suda çözünmüş demir iyonlarının atıksu arıtma prosesi esnasında giderimi hakkında temel bilgiler verilmiş ve demirin sudan arıtımı için oluşturulan düzenekte daralma oranları 0,50 ve 0,75 olan iki farklı venturi, 25,50 ve 100 cm boylarında üç farkı boru ile kombine edilerek su tankı ve çıkış noktası arasındaki düzenekte sistemin demir giderim performansı araştırılmıştır. Yaptığımız çalışmada venturi ile demir giderim performansı araştırılmıştır. Deneyin sonucunda demir gideriminde en yüksek verim oranı %50 daralma oranı için L=50 cm boyda, %75 daralma oranı için ve L=100 cm boyda görülmüştür. Bu iki yüksek oranı mukayese edecek olursak en yüksek demir giderimi Dt/D=0,50 ve L=50 cm ölçülerinde gerçekleşmiştir. İki venturide de L=25 cm boyunda elde edilen değerler demir gideriminde en az değere ulaştırırken, yine bu iki sonucu da kıyaslayacak olursak en düşük verim Dt/D=0,75 ve L=25 cm ölçülerinde gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, water is called waste water after it is used for domestic or industrial purposes and treatment of waste water is an important issue. Therefore, studies on waste water treatment are becoming widespread. It is possible to remove the components we want to purify from the water by various methods and these processes can be carried out by biological, chemical or mechanical means. Thus, it is carefully evaluated how much efficiency can be obtained by using appropriate models. In this study, a venturi device was used for the treatment of waste water containing heavy metal and it was aimed to remove iron from water. Firstly, general information about removal of iron ions dissolved in water from wastewater is mentioned. Then, two different venturi with contraction rates of 0.50 and 0.75 were combined with three different pipes of 25,50 and 100 cm length and the effect of the system between the water tank and the exit point on the iron removal performance was investigated. In this study, iron removal performance with venturi was investigated. As a result of the experiment, the highest efficiency in iron removal was obtained from 50 cm length for 50% contraction rate and 100 cm length for 75% contraction rate. When these two high ratios were compared, the highest iron removal was Dt / D = 0.75 and L = 100 cm. The values obtained in both venturi L = 25 cm length were the lowest in terms of iron removal and when these two results were compared, the lowest yield Dt / D = 0.75 and L = 25 cm were obtained.