Kamu yayıncısı TRT çocuk kanalında yayınlanan Rafadan Tayfa çizgi filminin değerler eğitimi açısından incelenmesi
Analysis of the cartoon named Rafadan Tayfa broadcasted by the public broadcaster TRT Çocuk Channel in accordance to values education
- Tez No: 570982
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CANATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Education and Training, Radio and Television, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın konusu; sosyolojik açıdan değer, değerler eğitimi, kamu yayıncılığının eğitim sorumluluğu, bu sorumluluğu içeriğinde yansıtması beklenen TRT'nin tematik kanalı TRT Çocuk'un yayınları ve örnek inceleme olarak seçilen Rafadan Tayfa çizgi filmi olmak üzere beş odak nokta üzerinde şekillenmektedir. Araştırmanın amacı, kamu yayıncılığı yapan TRT'nin, Türk milli eğitim sisteminde yenilenen müfredat çerçevesinde belirlenen değerlerin yeni nesillere aktarılması hedefi doğrultusunda; söz konusu değerleri yayınlarında nasıl ele aldığını incelemektir. Çalışmanın ilk bölümünde, öncelikle sosyolojik yaklaşımların değere bakış açıları ele alınmıştır. Sonrasında değerler eğitiminin Türkiye'deki gelişim süreci öz bir şekilde değerlendirilip; sosyal öğrenme bütünlüğü çerçevesinde süreçte birlikte yer alması beklenen okul-aile-sosyal çevre-medya unsurlarına yakından bakılmıştır. Bu noktada kamu yayıncılığının süreçteki yeri ve rolü göz önünde bulundurularak; kamu yayıncısı TRT'nin tematik çocuk kanalı TRT Çocuk' un yayın ilkeleri değerlendirilmiştir. Bir sonraki aşamada MEB tarafından yenilenen müfredata hedef değerler olarak konulmuş olan; adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik ve yardımseverlik değerlerinin; TRT Çocuk' ta yayınlanan Rafadan Tayfa çizgi filminde nasıl işlendiği betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Analiz sonucunda bu değerlerin hepsinin Rafadan Tayfa'da farklı sıklıklarla işlendiği tespit edilmiştir. Dolayısıyla çizgi filmin içeriği; değerler eğitimi temelinde, kamu yayıncısı TRT ve tematik kanalı TRT Çocuk 'un eğitim sorumlulukları noktasında belirlediği yayın ilkeleriyle örtüşmektedir. Araştırmanın öneriler bölümünde bu alanda çalışma yapan ya da yapacak olan araştırmacılara; bu çalışmada değerler ile değerler eğitimi çerçevesinde belirlenen geniş kapsamlı bulguların, araştırmaları için kaynak oluşturabileceği, nicel ve diğer nitel yöntemler kullanılarak bu alanda farklı boyutta analizler yapılabileceği önerilmiştir. Ayrıca içerik yönetimi bakımından yapımcıya; sosyal politikalar ile eğitim politikaları açısından da kurumsal yetkililere öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study has five focal points; value from sociological point of view values education, education responsibility of public broadcaster, TRT Çocuk the thematic channel of TRT, which is expected to reflect this responsibility in its content, and Rafadan Tayfa cartoon selected for an exemplary analysis. The aim of the research is to examine how public broadcaster TRT handles these values in its broadcasts in line with the objective of transferring the values to the future generations determined within the framework of the revised curriculum in the Turkish national education system. First of all, sociological approaches are discussed from the perspective of value in the first part of the study. After that, the content of values education in Turkey is evaluated; then the school-family-social environment-media elements which are expected to process hand in hand within the framework of social learning integrity are examined from close quarters. At this point, thematic children's channel, TRT Çocuk's broadcasting principles are evaluated considering the position and role of public broadcasting in the process. In the next part values such as justice, friendship, honesty, self-control, patience, respect, love, responsibility, patriotism and benevolence which are identified as the target values in the revised curriculum of MoNE are investigated by a descriptive analysis method. As a result of the analysis, it was identified that all these values are addressed on different levels of frequency in Rafadan Tayfa. Therefore, the content of the cartoon is consistent with the broadcasting principles set by public broadcaster TRT, and thematic channel TRT Çocuk on the basis of values education and education responsibilities. A suggestion is delivered to the researchers who are studying or going to study this field that they can make use of the comprehensive findings provided in this study within the framework of values and values education, as well as the quantitative and other qualitative methods for further analysis from different perspective in this field in the recommendations section of the research. Furthermore, suggestions are conveyed to the producer in terms of content management and to the high-level officials in the corporation in terms of social policies and educational policies.