Çatışma ve göç kültürü yöntembilimi bağlamında bir roman okuması: Hakan Günday Daha
A novel reading in the context of conflict and migration culture methodology: Hakan Günday 'More'
- Tez No: 571038
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada geçmişten günümüze var olan göç ve mültecilik olgularının yazın alanındaki yansımaları incelenmektedir. Güncelliğini her zaman koruması beklenen bir konu olan göç ve mültecilik olguları, önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu çalışmaya dayanak oluşturan temel soru, insanların göç ederken olumlu veya olumsuz yaşadıkları durumlar karşısında neler yaşadıklarıdır. Gerek göç edip azınlık durumuna düşen, gerekse mülteci olarak başka bir milletin topraklarında azınlık olmayı seçen kişilerin yaşadıkları durumları açıklamak çalışmanın temel amacıdır. Bu bağlamda çalışma alanı olarak öncelikle göç modellerine değinilmiş ve bunların açıklaması yapılmıştır. Daha sonra, Profesör Doktor Ali Tilbe'nin, günümüzde göç konusunda çalışmalar yapan Profesör Doktor İbrahim Sirkeci ve Jeffrey H. Cohen'in birlikte geliştirdiği çatışma ve göç kültürü modelini, Lucien Goldmann'ın oluşumsal yapısalcılık, Gérard Genette'in öykülemebilim ve John W. Berry'nin kültür(süz)leşme yaklaşımıyla birleştirerek yazınsal yaratıları özellikle de göç romanlarını incelemek için geliştirdiği karma yöntembilimi şeklinde açıklamıştır. Bu tezde bu modele değinilmekteki amaç; modelin skalası üzerinden yola çıkarak yapılan göçlerin kişiler üzerinde yaratmış olduğu etkiyi ve sonucu daha geniş şekilde açıklamaktır. Söz konusu bu süreç içerisinde bir de göçün sanata olan etkisi ele alınarak, bir mülteci roman olan Daha'nın yazarı Hakan Günday'a ve eserlerine değinilerek göçün sanat üzerindeki etkisinden bahsedilmiştir. Bu etki üzerinden Daha romanı çatışma ve göç kültürü yöntembilimi bağlamında derinlemesine incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the reflections of migration and refugee cases in the field of literature from past to present. Migration and refugee cases, which are always expected to be up-to-date, have become an important research topic. The main question that underpins this study is what people experience in situations of positive or negative migration. The main purpose of the study is to explain the situations of people who migrate and become a minority and who choose to become a minority on the territory of another nation as a refugee. In this context, migration models were first mentioned and explained. Later, Professor Ali Tilbe developed a model of conflict and migration culture developed by Professor Doctor İbrahim Sirkeci and Jeffrey H. Cohen, who are currently studying migration, Lucien Goldmann's constitutive structuralism, Gérard Genette's narrative science and John W. Berry's literary creations, combined with the approach of culture (filtering), are explained in the form of mixed methodology that he has developed to study especially the novels of migration. In this thesis, the aim of this model is; The aim of this study is to explain the effect of migrations made on the scale of the model and the result. In this process, the effect of migration on art was discussed and the author Hakan Günday, a refugee novel, and his works were mentioned and the effect of migration on art was mentioned. Through this influence Daha novel is studied in depth in the context of methodology of conflict and migration culture.