An analysis of English program of the Ministry of National Education for basic education (2nd-8th grades)
Milli Eğitim Bakanlığı temel eğitim İngilizce programının analizi (2.– 8. sınıflar)
  1. Tez No: 571040
  2. Yazar: GAMZE ALABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SİNAN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın amacı tanımlayıcı bir şekilde ilköğretim İngilizce programının analizini yapmak ve programın güçlü ve zayıf yönlerini tespit etmektir. Araştırma eş zamanlı karma desen metotu üzerine kuruludur. Çalışmanın ana veri kaynağı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından temel eğitim için 2017 yılında geliştirilen İngilizce programıdır. Araştırma odağının ana noktaları öğretim programı ve izlence içeriği ve bakanlık için çalışan bir uzman ve iki İngilizce öğretmeninin görüşleridir. İçerik analizi yönteminden yararlanarak, çalışmada pedagojik hedefler, kelime dağarcığı, izlence temaları, önerilen bağlam, görev ve aktiviteler, işlevler ve kazanımlar üzerine odaklanılmış ve daha geniş bir portreye ulaşmak için bu değişkenler nicelleştirilmiştir. Eş zamanlı olarak, araştırmacı tarafından öğretmenlerin görüşlerini ortaya çıkarmak adına hazırlanan görüşmeler yoluyla nitel veri toplanmıştır. Döküman analizi 2017 İngilizce öğretim programının İngiliz dili eğitimi alanındaki yenilikleri ve CEFR ilkelerini büyük bir ölçüde takip ettiğini ve otantik dil kullanımının programın ana prensibi olduğunu göstermiştir. Sonuçlar programın niteliği ile programda kulanılan ölçme teknikleri arasında anlamlı bir bağ olduğunu ortaya çıkarmıştır. Program öğrencilerin gerçek yaşam ilişkileri için donatıldığı ve farklı ihtiyaç, ilgi, öğrenme stilleri ve stratejilerine hitap edildiği çok çeşitli bağlam, görev ve aktiviteler içerir. Öte yandan, hedef kültür tanıtımı ve teknoloji kullanımındaki yetersizlikler ve telaffuz pratiği eksikliği içerik analizi tarafından ortaya dökülen eksikliklerdir. Öğretmenlerin görüşlerine ilişkin bulgular tema, işlev, kazanımlar, kelime ve önerilen bağlamlar, görevler ve aktiviteler anlamında İngilizce öğretmenlerinin izlence içerikleri hakkında olumlu görüşlere sahip olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, teori ve uygulama arasındaki uyumsuzluk, yetersiz ders saatleri ve teknolojik ve kültürlerarası öğelerin eksikliği belirtilen zayıf noktalardır. Çalışmanın bulgularının İngilizce programlarının olası problemlerine karşı önlem almak için stratejiler geliştirmeye yardım edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze and identify the strengths and weaknesses of the primary English curriculum descriptively. The study is based on a concurrent mixed-method study. The curriculum, developed for basic education by the Ministry of National Education (MoNE) in 2017, was taken as the major data. The major points of the research focus were the content of the curriculum and syllabi and the views of one specialist and two English as a foreign language (EFL) teachers, working for the Ministry. Exploiting a content analysis, the study focused on the pedagogic objectives, vocabulary, syllabus themes, suggested contexts, tasks and activities, vocabulary, functions, outcomes and quantified these variables to reach a wider portrait. Simultaneously, the qualitative data were collected through interviews, designed by the researcher to yield data concerning teachers' perspectives. The document analysis displayed that the CEFR principles and the innovations in the field of language teaching were highly followed in the 2017 ELTP and the authentic language use was the key principle of the recent revision. The results also revealed that there was a meaningful connection between the nature of the program and the testing procedures held in the 2017 ELTP. There was a great variety of contexts, tasks and activities which through the learners were equipped for real-life interactions and different needs, interests and styles of learners and learning strategies were addressed. On the contrary, the inadequacy in the introduction of the target culture and technology exploitation and the lack of pronunciation practice were the weaknesses discovered by the content analysis. The findings related to the teachers' perceptions indicated that the English teachers had mostly positive opinions about the content of each syllabus in terms of themes, functions, outcomes, vocabulary and suggested contexts and tasks/activities. However, some weaknesses were stated such as the unconformity between the theory of the curriculum and the teachers' practice, insufficient class hours, lack of technological and intercultural elements. The findings of the study may help develop strategies to take precaution for probable problems of English curricula.