Ankara ili moda evleri ve satış yerlerinde bulunan gelinlik üst beden süslemeleri üzerine bir araştırma
An investigation on upper body decorations of wedding dress in fashion houses and sales locations in Ankara
- Tez No: 571069
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HURİYE ÇIRAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Crafts, Clothing Industry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Araştırmanın konusu“Ankara ili moda evleri ve satış yerlerinde bulunan gelinlik üst beden süslemeleri”olarak belirlenmiştir. Araştırmanın amacı; gelinliklerde, model özellikleri, temel kumaş özellikleri, üst beden süsleme malzemeleri (kumaş, hazır gereçler), süsleme teknikleri, motif ve kompozisyon özelliklerini belgelemek ve kaynak oluşturmaktır. Bu çalışmanın evrenini Ankara ili, Çankaya ve Altındağ ilçelerinde bulunan gelinlik satış yerleri ve moda evleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Ankara ilinde bulunan moda evleri ve satış yerlerindeki ulaşılabilen, Çankaya ilçesinde 20 ve Altındağ ilçesinde 16 moda evi ve satış yerlerinde bulunan toplam 50 gelinlik oluşturmaktadır. Bu araştırma betimsel bir araştırmadır. Araştırmada, Ankara ilinde moda evi ve gelinlik satış yerlerindeki gelinlikler var oldukları durumu ile saptanmaya çalışılmıştır. Ankara ili moda evleri ve gelinlik satış yerlerinde bulunan gelinlik üst beden süslemelerinin fotoğrafları çekilerek bilgi formlarından elde edilen veriler değerlendirilmiş, yüzdeleri hesaplanmıştır. Gelinlik modellerinde genellikle askılı A kesim gelinlik ve hakim yaka uzun kollu A kesim gelinlik modelleri görülmüş, gelinliklerde çoğunlukla saten kumaş süsleme kumaşı olarak dantel kumaş kullanılmıştır. Süslemelerde kesme boncuk, inci boncuk ve pul genellikle dantel üzerine dikilerek uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the research was determined as wedding dress upper body decorations in fashion houses and sales places in Ankara ". Purpose of the research; In wedding dresses, model features, basic fabric characteristics, upper body decoration materials (fabric, ready-made materials), ornament techniques, motif and composition properties to document and create resources. The universe of this study consists of bridal outlets and fashion houses in Ankara, Çankaya and Altındağ districts. The sample of the study consists of 50 wedding dresses, which can be reached in fashion houses and outlets in Ankara, 20 in Çankaya district and 16 fashion houses in Altındağ district. This is a descriptive study. In this research, it was tried to determine with the presence of bridal model characteristics, basic fabric characteristics, upper body ornament materials (fabric, ready materials), ornament techniques, motif and composition characteristics in fashion houses and bridal shops in Ankara province. The data obtained from the information forms were evaluated and the percentages were calculated by taking photographs of wedding dress upper body decorations. Bridal dresses usually have hanging A-cut wedding gown and dominated neckline long-sleeved A-cut wedding dress models, mostly wedding dresses satin fabric lace fabric was used as decoration fabric. Cutting beads, sequins, pearl beads as decoration materials; bead sewing technique was applied on lace.