Konya ve çevresi linyitlerinden daha iyi yararlanmak amacı ile bazı model bileşiklerinin fotokimyasal yöntemle incelenmesi
- Tez No: 57110
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET KONYA VE ÇEVRESİ LİNYİTLERİNDEN DAHA İYİ YARARLANMAK AMACI İLE BAZI MODEL BİLEŞİKLERİNİN FOTOKİMYASAL YÖNTEMLE İNCELENMESİ Veysel YARAR Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Mustafa YILMAZ 1996, Syafa:28 Jüri: Doç. Dr. Mustafa YILMAZ Prof. Dr. Ramazan MİRZAO?LU Doç. Dr. Mehmet SEZGİN Bu çalışmada, bazı alifatik alkollerin (etanol, 2-brom etanol, izopropanol, izoamilalkol, 2-bütanol ve etilenglikol), aromatik alkollerin (benzilalkol, 4-hidroksi benzilalkol ve difenil karbinol), ve hidroaromatik bileşik olan tetrahidronaftalinin fotooksidasyonu, asetonitril-bakır(II) klorür ve aseonitril-demir(III) klorür ortamlannda farklı sürelerde gerçekleştirildi. Çözeltiler ağzı kapatılmış tüplere konduktan sonra 250 Wlık bir civa lambası ile ışınlandırıldı. Çözeltinin renginin berraklaşmasından reaksiyonun tamamlandığı anlaşıldı. Bu işlem sırasında Cu(II), Cu(I)'e, Fe(III) de Fe(II)'ye indirgenirken primer alkollerden aldehitler, sekonder alkollerden ketonlar ve hidroaromatik bir bileşik olan tetra-hidronaftalinden de naftalin oluşur. Asetonitril-bakır(II) klorür ortamında kullanılan bileşiklerin hepsi reaksiyona girerken, asetonitril-demir(III) klorür ortamında, 2-brom etanol, 4- hidroksibenzilalkol ve tetrahidro naftalinle reaksiyon gerçekleşmedi. ANAHTAR KELİMELER: Fotooksidasyon, alifatik alkoller, aromatik alkoller, bakır(II) klorür, demir(III) klorür, ışınlama. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDIES ON SOME MODEL COMPOUNDS BY PHOTOCHEMICAL METHODS IN THE COAL OF KONYA REGION Veysel YARAR Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Doç. Dr. Mustafa YILMAZ 1996, Page: 28 Jury: Doç. Dr. Mustafa YILMAZ Prof. Dr. Ramazan MİRZAO?LU Doç. Dr. Mehmet SEZGİN In the present work, photooxsidation of aliphatic alcohols (ethanol, 2- bromoethanol, iso-propanol, iso-amyl-alcohol, 2-butanol and ethylene glycol), of aromatic alcohols (benzy alcohol, 4-hydroxy-benzylalcohol, and diphenyl carbinol), and of a hydroaromatic compound (tetrahydronaphtalene) were carried out in copper(II) chloride-acetonitrile systems or in iror(HI) chloride- acetonitrile systems for various periods. The solutions were placed in closed Pyrex vessels and irradiated with a 250 W medium pressure Hg lamb. Irradiation was stopped when the reaction solution became colorless. During in the process, Cu(II) is reduced to Cu(I) or Fe(III) is reduced to Fe(II), and primary alcohols are oxidized to the corresponding aldehyde, segonder alcohols to ketones, and the tetrahydronaphthalene to naphthalene. In the acetonitrile-copper(II) chloride system, all the alcohols and the hydroaromatic compound used were oxidized whereas, in the acetonitrile- iron(III) chloride systems, 2-bromo ethanol, 4-hydroxy-benzyl alcohol and tetrahydronapthalene could not oxidized. KEY WORDS: Photooxidation, aliphatic alcohols, aromatic alcohols, Irradiation, copper(ll) chloride, iron(lll) chloride. IV