Havacılık yönetimi alanındaki iş tanımlarının yükseköğretim kurumları ders içeriklerine göre analizi
Analysis of job descriptions in the field of aviation management according to course contents of universities
  1. Tez No: 571319
  2. Yazar: BURAK ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM RODOPLU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sivil Havacılık, İşletme, Education and Training, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnsan Kaynakları Yönetimi (İKY), işverenin stratejik amaç ve hedeflerine ulaşmak için çalışan performansını en üst düzeye çıkarmak hedefiyle tasarlanmış bir süreçtir. Daha net bir tanımla, İKY, belirli prensipler ve unsurlar üzerinde durarak kurum içerisindeki ve kuruma alınabilecek personellerin yönetimine odaklanmaktadır. Havacılık sektörü özelinde iş analizleri ve buna bağlı olarak iş tanımları, yetkinlikler incelenecek ve sektördeki personel seçiminin bu bölümün mezunu kişiler arasından yapılmasının gerekliliği ve önemi vurgulanacaktır. Eğer var olan düzen ile devam edilirse, Havacılık Yönetimi bölümünün mezun sayısındaki artışı da göz önüne alırsak sonuç olarak, bölümden mezun olan kişilerin işsiz kalma oranı bir hayli yükseleceği ön görülebilir. İnsan Kaynakları Yönetimi'nin temellerinden başlayarak, İnsan Kaynakları Planlaması ve İş Analizi'nin ağırlıklı olarak inceleneceği bir literatür taramasından sonra, bölüm hakkında ve bölüm mezunlarının çalışabileceği alanlar hakkında bilgi verilecektir. Bölümün lisans düzeyinde eğitiminin verildiği üniversitelerin ve derslerin derlemesi yapılarak, bunun meslek hayatına katkısı incelenecek olup, etkileri araştırılacaktır. Bunların yanında bölümün hali hazırda kaç üniversitede bulunduğu, bu üniversitelerin kontenjan ve mezun sayıları da analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Human Resources Management (HRM) is a process designed to maximize employee performance in order to achieve the strategic goals and objectives of the employer. A more precise definition, HRM focuses on the management of personnel who can be recruited to and from the company by focusing on certain principles and elements. Job analysis and job descriptions, competencies will be examined in relation to the aviation sector, and the importance and necessity of selection of personnel in this sector among the graduates of this department will be emphasized. If we continue with the existing order, considering the increase in the number of graduates of the Department of Aviation Management, we can foresee that the rate of unemployment of the graduates of the department will increase considerably. Starting from the foundations of Human Resources Management, a literature review will be conducted to examine the Human Resources Planning and Business Analysis. After that there will be some information about the areas where the graduates of the department can work. A review of the universities and courses in which the department is taught at the bacherlors degree level and its contribution to the professional life will be examined and the effects will be investigated. In addition to these, the number of universities and the quota and number of graduates of these universities will be analyzed.