Türk ceza hukukunda uzlaştırma
Reconciliation in Turkish criminal law
  1. Tez No: 941438
  2. Yazar: ALİCAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerine yargı sisteminin dışında kalan uzlaşmazlıkların çözümünde ihtiyaç duyulur. Bu yöntemdeki amaç basit bazı küçük uyuşmazlıkları/anlaşmazlıkları hukuk sistemini de meşgul etmeden çözüme ulaştırmaktır. Bu çalışmanın konusunu teşkil eden uzlaşma kurumu da alternatif uyuşmazlık yöntemlerinin en önemlilerinden biridir. Uzlaşmada, işlenen suç sonunda hasıl olan maddi-manevi zararların giderilmesi için mağdur ile failin bir uzlaştırmacı tarafından karşılıklı anlaşmalarını sağlayarak soruşturmanın kısa sürede çözüme ulaştırılması başat değer olarak kabul edilir. Uzlaşmanın temelinde, onarıcı adalet anlayışını belirtmek gerekir. Onarıcı adalet anlayışı ise, uzlaşma kurumunun temelini teşkil ederken başta fail ve mağdur olmak üzere toplumun da ihtiyaçlarına yönelik adalete olan güvenini tesis etmekle de yükümlüdür. Bu anlayışın da alternatif uyuzmazlık çözüm yöntemleri ve uzlaşma kurumunda olduğu gibi yargının yerine geçme gibi bir gayesi yoktur. Bilakis onarıcı adalet anlayışı; yargılama sürecinin gerek kuruma, gerekse mağdur ve faile yarattığı maddi- manevi sıkıntıları bertaraf etme gibi bir özelliği söz konusudur. İşbu çalışmada , alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin başında gelen uzlaştırma kurumunun işleyişi, uygulamadaki karşılığı ve neticesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Alternative dispute resolution methods are needed to resolve disputes outside the judicial system. The purpose of this method is to resolve some minor disputes/disputes without occupying the legal system. The institution of reconciliation, which is the subject of this study, is one of the most important alternative dispute methods. In reconciliation, it is accepted as the primary value that the investigation be resolved in a short time by providing mutual agreement between the victim and the perpetrator by a mediator in order to compensate for the material and moral damages resulting from the crime committed. It is necessary to specify the restorative justice understanding on the basis of reconciliation. Restorative justice understanding, on the other hand, is responsible for establishing the trust in justice for the needs of the society, especially the perpetrator and the victim, while forming the basis of the institution of reconciliation. This understanding does not aim to replace the judiciary, as is the case with alternative dispute resolution methods and reconciliation. On the contrary, the concept of restorative justice; The judicial process has a feature such as eliminating the material and moral problems that it creates both for the institution, the victim and the perpetrator. In this study, the functioning of the mediation institution, which is one of the leading alternative dispute resolution methods, its response in practice and its results are discussed.