Topraksız tarım ile üretilen kaba yemlerin besin madde değerleri üzerine bir araştırma
A research on the nutrient values of roughage produced by the hydroponic farming
  1. Tez No: 571332
  2. Yazar: ARZU GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışma, hidrofonik sistemde üretilen arpa bitkisinin besleme değeri üzerine farklı dolgu katkılarının (saman ve kuru prina) etkisinin araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Ayrıca deneme 2'de çimlenen arpalar silaj yapılarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Bu amaçla arpa hasılı 7. günde hasat edilmiştir. Bitki örneklerinde klasik besin madde analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effect of different substrates (straw and dry prin) on the feed content of the barley plant produced by the hydroponic system. In addition, germinating of barley was tested in experiment 2 for silage quality and the results were evaluated. For this purpose, barley was harvested on the 7th day. Classical nutrient analyzes were performed in plant samples.