Hastanelerde kalite göstergelerinin önemi, kullanımı ve iyileştirilmesine yönelik bir alan uygulaması
A fi̇eld practi̇ce i̇ntended for i̇mportance, use and i̇mprovement quali̇ty i̇ndi̇cators i̇n hospi̇tals
- Tez No: 571333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA SÖYÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde sağlık kuruluşları verilen hizmetlerin değerlendirilmesi, ölçümü, amacına ulaşılabilirliği ve takibi için belli başlı göstergeleri esas almaktadır. Ayrıca bu göstergeler aracılığıyla sağlık kuruluşları ileriye dönük hedef ve stratejik planlamalarını yapmaktadır. Göstergelerin sağlamış olduğu ölçüm sistematiği ile birlikte sağlık kuruluşları sistemde tespit edilen aksaklıklara yönelik olarak iyileştirme yapmak için fırsat bulmaktadır. Sağlık Bakanlığı ve kabul görmüş kalite standartlarının belirleyici kuruluşları göstergelerin takibini zorunlu kılmaktadır. Yapılan çalışmada göstergelerin etkin takibinin öneminin ortaya konması ve sağlık kuruluşlarına bir örnek teşkil etmesi amaçlanmıştır. Çalışmada öncelikle mevcut durum değerlendirilerek seçilen 10 gösterge bir döneme(3 ay) ait verilerle birlikte ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Yapılan değerlendirmede göstergelerin alt gösterge olmadan takip edilmesi aksaklıkların tam olarak farkına varılması ve iyileştirme çalışmalarının daha isabetli yapılması konusunda yetersiz kaldığı tespit edilmiştir. Mevcut durumda ilgili sürece ait tüm göstergeler tek formda ele alınmakta ve genel oranları içerdiği tespit edilmiştir. Çalışmada 10 gösterge ayrı ayrı formlarda ihtiyaç duyulan bilgileri içerecek şekilde alt göstergeleri ile birlikte takip edilmesi sağlanmış ve bir dönem(3 ay) boyunca takip edilmiştir. Yapılan iyileştirme çalışmaları sonucunda göstergelerin etkin şekilde takibine yönelik ihtiyaç duyulan verilerin sağlandığı ve iyileştirme çalışmalarının yapılması, aksaklıkların giderilmesi için yeterli bilgiyi sağladığı tespit edilmiştir. Çalışma ile birlikte sağlık kuruluşlarının belirlenen göstergeleri alt göstergeleri ile birlikte ayrıntılı bir şekilde takip etmesi, tespit edilen aksaklıkların gidermesi ve iyileştirme çalışmalarını daha isabetli yapılması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, health institutions follow up the main indicators for evaluation and measurement of services in terms of accesibility to aims. Likewise, health institutions determine prospective goals and make strategic plans through these indicators. In addition, health institutions have the oppurunity to make improvements for the determined problems thanks to quality indicators. Health Ministry of Turkey mandates all health institutions to monitor and report the indicators. This study aims to put forth the importance of effective follow up of indicators and set an example for other health institutions. Firstly, the current situation has been evaluated and 10 selected indicators followed up in detail for three months. It has been detected that, the indicators which were followed without sub-indicators were inadequate to determine the problems obviously and make improvements more accurate. It has been determined that all indicators in the processes were examined in one form and they contained general rates in the current. In the study, sub-indicators with detailed and needed information were included the 10 indicators and it has been provided to follw up up in seperate forms for three months. As a result of the improvement efforts, it has been determined that by the improvements, the need for more information were met and it was provided to follow up indicators more effectively. It is important to follow up the specified indicators with their subs in detail for health institutions. It is important to correcting the identified defects and have improvements in procesess more accurately.