Kimya sanayi işletmelerinde çalışma sermayesi yönetimi: Borsa İstanbul'da işlem gören şirketler üzerine bir araştırma
Working capital management in chemical industry: An Empirical research on listed companies at Borsa İstanbul
  1. Tez No: 571334
  2. Yazar: MAHMUT SİNAN ÇALIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NARMAN KUZUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışma sermayesi, işletmelerin faaliyetlerinin devam ettirilmesinde kullanılan kısa vadeli yatırımlarını ifade etmektedir. İşletmelerin var olmalarındaki ana gayeleri kâr elde etmek isteğidir. Çalışma sermayesi yönetimi, işletmelerin finansal yönetiminde önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı, çalışma sermayesi yönetiminin kimya sanayiinde firma kârlılığına etkisini incelemektir. Bu çalışmada 2009-2018 yılları arasında BİST'de işlem gören kimya, petrol, kauçuk ve plastik ürünler sektörüne ait 31 firmanın yıllık mali tablo verilerinden yararlanılarak panel veri analizi yöntemi uygulanmıştır. Araştırmada aktif kârlılık bağımlı değişken olarak ele alınmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenleri; nakde dönüşüm süresi, kaldıraç oranı, cari oran, maddi duran varlıklara yatırım oranı ve firma büyüklüğüdür. Analizden elde edilen bulgular, kimya sanayiinde kaldıraç oranının ve cari oranın aktif kârlılık ile negatif yönlü ilişkiye sahip olduğunu, buna karşın firma büyüklüğünün aktif kârlılık ile pozitif yönlü bir ilişkiye sahip olduğunu göstermiştir. Nakde dönüşüm süresi ve maddi duran varlıklara yatırım oranı ise istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Buna göre, kimya sanayii örneğinde, çalışma sermayesinin kârlılık ile olumlu bir ilişkisi olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Working capital refers to the short-term investments used to sustain the operations of the enterprises. The main objective of the enterprises is to make profit. Working capital management holds an importance place in financial management of companies. The aim of this study is to investigate the effect of working capital management on firm profitability in chemical industry. In this study, panel data analysis method was conducted for a data set of 31 companies in the chemical, petroleum, rubber and plastic products sector, which were traded on the BIST between 2009-2018. In the research, return on asset is considered as a dependent variable. Independent variables of the research are cash conversion days, leverage ratio, current ratio, investment in tangible fixed assets and firm size. The findings suggest that leverage ratio and current ratio have a significant and negative relationship with return on assets, whereas firm size has a positive relationship with return on assets. Cash conversion days and investment in tangible fixed assets are found to be statistically insignificant. Therefore, we result that working capital has no positive relationship with profitability in the case of chemical industry.