Konya ilinde tarımsal mekanizasyon alanındaki iş kazalarına ait risk faktörlerinin belirlenmesi
- Tez No: 57135
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
oz Yüksek Lisans Tezi KONYA İLİNDE TARIMSAL MEKANİZASYON ALANINDAKİ İŞ KAZALARINA AİT RİSK FAKTÖRLERİNİN BELİRLENMESİ Adem ÖZKAN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman : Yrd.Doç.Dr. Ahmet PEKER 1996, Sayfa : 30 Jüri : Yrd.Doç.Dr. Ahmet PEKER Doç.Dr. Hüseyin Ö?ÜT Doç.Dr. Kazım ÇARMAN Konya yöresinde meydana gelen traktör ve tarım işmakinaları ka zalarındaki risk faktörleri, tahmini kaza maliyeti indeksi (TKMİ) kriterine göre incelenmiştir. Traktör 1,74 TKMİ değeri ile oldukça yüksek bir risk kaynağı olarak belirlenmiştir. Aynı şekilde, erkekler 1,11 TKMİ değeri ve 10-19 yaş grubu da 1,48 TKMİ değeri ile yüksek risk kaynağı olarak tesbit edilmişlerdir. Kazalarda ölen 342 kişinin olası ömür kaybı 14.990,92 yıl olarak bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: İş güvenliği, risk faktörleri, tarımsal kaza, tah mini kaza maliyeti, olası ömür kaybı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE DETERMINATION OF THE RISK FACTORS IN RELATION TO INDUSTRIAL ACCIDENT IN THE FIELD OF AGRICULTURAL MECHANIZATION IN KONYA Adem ÖZKAN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Asst.Prof.Dr. Ahmet PEKER 1996, Page : 30 Jury : Asst.Prof.Dr. Ahmet PEKER Assoc.Doç.Dr. Hüseyin Ö?ÜT Assoc.Doç.Dr. Kazım ÇARMAN The risk factors of tractors and agricultural machinery accidents, happened in Konya were analysed according to expected injury cost index (EICI). Tractor had been determined as a very high risk source with 1,74 EICI. In the same way, the EIC index of male workers and workers between 10-19 years old had been determined respectively 1,11 and 1,48. The po tential life lost of 342 person which were died in the agricultural accidents had been determined as 14.990,92 years. KEYWORDS: Safety, risk factors, agricultural accident, expected injury cost index, potential life lost. 11