Gaziantep ilinde pandemi sürecinin tarım makinaları bayilerinin üzerine yaptığı etkilerin belirlenmesi
Determination of the effects of the pandemic process on agricultural machinery dealers in Gaziantep province
- Tez No: 917251
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada, covid pandemisi sürecinde Gaziantep ilinde faaliyet gösteren 50 adet traktör ve tarım makinaları ile ilgili satış, hizmet ve pazarlama yapan işletmede anket yoluyla yüz yüze görüşme yapılarak veriler elde edilmiştir. Anket katılımcılarının % 98,0'i erkek, % 2,0'si kadın olarak saptanmıştır. Bunların büyük çoğunluğu orta yaş ve üstü gruptan gelmektedir. Pandemi sürecinde firmaların çoğu satışlarda önemli düşüşler yaşamıştır. Katılımcıların % 88'i satışların azaldığını belirtmiştir. Yedek parça temininde zorluklar yaşanmış ve tedarik zincirinde aksaklıklar meydana geldiği saptanmıştır. Firmaların %76'sı cirosunun düştüğünü, %70'i karlılıklarının azaldığını ifade etmiştir. Teknik servis hizmetlerinde de aksamalar yaşanmıştır. Bununla birlikte, online satışlarda sınırlı bir artış gözlemlenmiştir. Pandemi sürecinde firmaların çoğu devlet desteklerinden yeterince faydalanamamıştır. Katılımcıların sadece %14'ü işyeri kira desteği, %12'si çalışanlar için maaş veya sigorta ödeme desteği aldığını belirtmiştir. Buna karşın, firmaların %78'i finansal sıkıntılar yaşadığını ifade etmiştir. Maliyetlerde artış yaşanmış, üretim kapasitesinde düşüşler gözlemlenmiştir. AR-GE faaliyetleri ve teknolojik yatırımlar da bu süreçte olumsuz etkilendiği saptanmıştır. Bu çalışmada ayrıca, tarımsal mekanizasyon düzeyi de incelenmiş ve karşılaşılan sorunlara yönelik olarak çözüm imkanları açısından da incelemeler yapılmıştır. Genel mekanizasyon düzeyi ve Gaziantep ilinin durumu konusunda da değerlendirmeler yapılmıştır. Konuya yönelik olarak dünyada ve Türkiye'de olağanüstü durumlarda karşılaşılan sorunlara yönelik olarak ta literatür taraması yapılmıştır. Gaziantep'in tarım noktasında gelişmiş olan ilçeleri incelenmiş ve tarım ve mekanizasyon durumları da istatistiki kayıtlardan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the agricultural mechanization level of the country was examined and solution-oriented studies were conducted. After the mechanization level in the country was included, studies were included on the basis of Gaziantep province. The districts of Gaziantep that are developed in terms of agriculture were examined and agricultural and mechanization values were determined. A wide-ranging literature review was conducted and quantitative sources were used in this direction. 50 agricultural machinery enterprises operating in Gaziantep province participated in the research. 98.0% of the participants were male, 2.0% were female, and the majority were from the middle-aged and older group. Most of the companies experienced significant decreases in sales during the pandemic. 88% of the participants stated that sales decreased. There were difficulties in obtaining spare parts and disruptions in the supply chain. 76% of the companies stated that their turnover decreased and 70% stated that their profitability decreased. There were also disruptions in technical service services. However, a limited increase was observed in online sales. Most of the companies could not benefit sufficiently from state support during the pandemic. Only 14% of the participants stated that they received workplace rent support, and 12% received salary or insurance payment supSport for employees. In contrast, 78% of the companies stated that they experienced financial difficulties. There was an increase in costs and a decrease in production capacity. R&D activities and technological investments were also negatively affected in this process.