Yenidoğanlarda ninninin venöz kan alımı sırasında oluşan ağrı hissine etkisi
The effect of lullaby on pain during venipuncture in term newborn infants
- Tez No: 571353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU GÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırma, venöz kan alımı sırasında ninninin yenidoğanda ağrı hissine etkisini belirlemek amacıyla çocuk acil kan alma odasında Kasım 2017- Eylül 2018 tarihleri arasında örneklem kriterlerine uygun 108 term bebek ile randomize kontrollü deneysel çalışma olarak yapıldı. Araştırma verileri; yenidoğan ve ailesine yönelik tanıtıcı bilgilerin olduğu form, NIPS (Neonatal Infant Pain Scale) formu, pulsioksimetre cihazı, kronometre, Ipad, desibelmetre cihazı ile toplandı. Araştırma için etik kurul izni, kurum izni ve ailelerden onam alındı. Araştırma evrenine alınan bebekler 3 gruba ayrıldı. Anne sesi ninni dinletilen grup, ses sanatçısı ninni dinletilen grup ve kontrol grubunda ölçümler yapıldı. İşlem öncesi, sırası ve sonrasında oksijen satürasyonu, kalp tepe atımı (KTA), NIPS ve ağlama sürelerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized controlled experimental study with 108 term babies in November 2017- September 2018 in the pediatric emergency blood collection room to determine the effect of lullaby on pain sensation in the newborn during venous blood collection. Research data; Newborn and its family were collected with the introductory information, NIPS (Neonatal Infant Pain Scale) form, pulse oximeter, stopwatch, Ipad and decibelmeter. Ethics committee permission, institutional permission and consent of the families were obtained for the study. The babies included in the study were divided into 3 groups. Measurements were performed in the group where the mother's voice was lullaby, and the voice artist's lullaby and the control group. Oxygen saturation, heart rate (HR), NIPS and crying times were evaluated before, during and after the procedure.