Validation and parametric studies of discrete vortex method on flow around bluff bodies
Ayrık girdap yönteminin küt cisimler etrafındaki akış üzerinde doğrulaması ve parametrik çalışmaları
- Tez No: 571404
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KURÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Diktörtgen ve köprü tabliye kesitlerinin aerodinamik analizleri, iki boyutlu, zamana bağlı, sıkıştırılamayan ve viskoz akışlar için C++ programlama dili ile geliştirilmiş olan Ayrık Girdap Yöntemi ile incelenmiştir. Nümerik yöntem ve metodoloji detaylı olarak açıklanmıştır. Nümerik yöntemin sonuçları farklı deneyesel sonuçlar ile kıyaslanarak doğrulanmıştır. Ayrıca nümerik çözümlerin hassasiyeti, çözüme en fazla etki eden kontrol parametreleri ile sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aerodynamical analysis of rectangular sections, and a bridge deck section are investigated by 2D Discrete Vortex Method for two dimensional, unsteady, incompressible and viscous flows which is developed using C++ programming language. The numerical algorithm and methodology are explained in detail. The numerical method is validated by comparing its results with several experimental results. Moreover, the sensitivity of numerical solutions is examined by some control parameters which inhibit the most significant effect on the numerical solutions.