The effects of high cholesterol/high fat diet on endoplasmic reticulum stress and neuronal dysfunction in the hippocampus and cerebral cortex of ApoE-/- mice
Yüksek kolesterol/yüksek yağ diyetinin ApoE-/- farelerin hipokampüs ve serebral korteksinde endoplazmik retikulum stresine ve nöronal fonksiyon bozukluklarına etkisi
- Tez No: 571414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN YANIK, PROF. DR. MICHELLE ADAMS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Hiperlipidemi, serum kolesterol seviyelerinin yüksek olması ile obeziteye bağlı lipit metabolizma bozukluğudur ve nörodejeneratif hastalıklar için risk faktörü oluşturduğu bilinmektedir. Yüksek yağlı diyetin inflamasyon ve apoptoz belirteçlerini arttırması, sinaptik protein seviyelerini azaltması hipokampüste olası nöron kaybına işaret eder. Protein kinaz RNA benzeri endoplazmik retikulum kinaz (PERK) yolağı, endoplazmik retikulum (ER) stresi ile indüklenir. Bu yolağın aktivasyonu; protein sentezinin azalması, apoptoz ve inflamasyonda rol alan transkripsiyon faktörlerinin ekspresyonunun artmasıyla sonuçlanır. PERK yolağı aktivasyonun nöronal yetmezlik üzerindeki olası etkisi sorgulanmıştır. Bu çalışmada, yüksek kolesterol/yüksek yağ diyetinin (YK/YYD) PERK yolağı, inflamasyon, postsinaptik bütünlük ve nörogenez üzerindeki etkileri, ApoE-/- farelerin hipokampüs ve serebral kortekslerinde Western blot analizi yapılarak incelenmiştir. Hipokampüste PERK yolağında bir değişim saptanmazken, Western diyeti inflamasyonu azaltmıştır. Serebral kortekste ER stresi, inflamasyon ve postsinaptik bütünlüğünü gösteren proteinlerin seviyeleri ApoE-/- farelerinde diyetten bağımsız olarak artmıştır. ApoE-/- farelerininin hipokampüs ve serebral kortekslerinde nörogenez artmıştır. YC/YYD diyetinin hipokampüste PERK yolağı üzerine bir etkisi olmazken, serebral kortekste genotip PERK yolağını indüklemiştir.
Özet (Çeviri)
Hyperlipidemia is an obesity-associated lipid metabolism disorder with high serum total cholesterol (TC) levels and is known to be a risk factor for neurodegenerative diseases. High-fat diet (HFD) induced elevated inflammation levels accompanied by increased levels of apoptosis markers and decreased levels of synaptic proteins in the hippocampus points out a possible neuronal loss. Protein kinase RNA-like endoplasmic reticulum kinase (PERK) pathway is activated by endoplasmic reticulum (ER) stress. The activation of PERK pathway results in reduced protein synthesis and increased expression of transcription factors involved in the apoptotic and inflammatory response. A possible impact of PERK pathway activation on neuronal failure has been questioned. In this study, the impacts of high cholesterol/high-fat diet (HC/HFD) on the PERK pathway, inflammation, postsynaptic integrity, and neurogenesis were investigated in the hippocampus and the cerebral cortex of ApoE-/- mice by performing Western blot analysis. In the hippocampus, no changes in the PERK pathway was detected, inflammation levels were decreased with Western diet. In the cerebral cortex, the levels of ER stress, inflammation, and postsynaptic integrity proteins were significantly increased in ApoE-/- mice independently of the diet. Neurogenesis was significantly higher in the hippocampus and the cerebral cortex of ApoE-/- mice. Whereas there was no effect of HC/HFD on ER stress in the hippocampus, genotype effect activated the PERK pathway in the cerebral cortex.