Dönen malzemelerin titreşimlerini önleyici bilgisayar destekli elektronik bir cihazın tasarımı ve imalatı
- Tez No: 57143
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Yüksek lisans Tezi DÖNEN MALZEMELERİN TİTREŞİMLERİNİ ÖNLEYİCİ, BİLGİSAYAR DESTEKLİ, ELEKTRONİK BİR CİHAZIN TASARIM VE İMALATI Mesut KÜÇÜKİBA Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik - Elektronik Müh. Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mehmet BAYRAK 1996, Sayfa: 63 Jüri : Prof Dr. H. ATMACA : Prof Dr. M. BAYRAK : Yrd.Doç.Dr. A ÜRKMEZ Dairesel kesitli malzemelerde, dönme eksenine göre simetrik olmayan kütle dağılımı, dönme sırasında merkezkaç kuvveti nedeniyle sarsıntı oluşturur. Bu sarsıntı, dönme eksenin bağlı olduğu kısımlarda sürtünme yoluyla aşınmalara yol açar. Bu durumda mekanizmanın hassasiyeti azalarak verimsiz ve emniyetli olmayan bir çalışma şekli ortaya çıkar. Bu araştırmanın amacı, dengelenmemiş dönen malzemelerin titreşimlerini önleyici bilgisayar kontrollü elektronik bir devrenin (programı ile birlikte) tasannu ve imalatının yapılmasıdır. Sistemin çalışma prensibi aşağıdaki gibi özetlenebilir, Dengelenmemiş malzeme, içinde bir AC motor bulunan test sistemi tarafından eksene! olarak döndürülür. Bu dönme sırasında oluşan fiziksel titreşimler uygun bir elektronik transducer tarafından AC gerilime dönüştürülür. Elde edilen analog AC gerilim sayısal hale getirilerek bilgisayara aktarılır. Test noktasına yerleştirilen bir optik transducer vasıtasıyla malzemenin her dönüşünde, dönmenin başlangıç adresini belirleyen kare dalga elde edilerek daha sonra hesaplanmak üzere bilgisayara kaydedilir. Bir dizi ölçme işleminden sonra, merkezkaç kuvvetinin açısal konumuna ait ölçüm sonuçlarının yoğunlaştığı bölge merkezkaç kuvvetinin değeri ile birlikte PC monitöründe görüntülenerek bu değerlere göre gerekli dengeleme işlemi gerçekleştirilir. ANAHTAR KELİMELER: Dengeleme, Sayısal kodlama, Bilgisayar ile Endüstriyel Kontrol. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis THE DESIGN AND CONSTRUCTION OF A COMPUTER CONTROLLED DEVICE TO NEUTRALIZE THE VIBRATING EFFECTS OF ROTATING MATERIALS Mesut KÜÇÜKİBA Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electrical-Electronics Engineering Supervisor : Prof. Dr. Mehmet BAYRAK 1996, Page: 63 Jury : Prof. Dr. H. ATMACA : ProfDr. M. BAYRAK : Assist. Prof. A ÜRKMEZ In rigid materials having circular cross sections, unsymmetrical mass distribution with respect to Hie rotating axis will accomplish vibration during the rotation action of the material under the influence of the centrifugal force present The vibration of the non-uniform material will then cause a certain amount of friction on the overlapping surfaces of the rotating system. Therefore, the sensitivity of the system will considerably be disturbed and hence an unefficient and an unsafe working condition will be resulted. The aim of this project is to design and construct a computer (PC) controlled electronic device (together with its related programme) to compansate the vibrating effects of The working principal of the system may be outlined as follows; The testing system comprises an AC motor which gives the rotating action to the non-uniform test unit axially connected to the test bench. Following the rotation of the unit, the physical vibration produced in this way is converted to an AC voltage by means of using a suitable electronic transducer. This AC voltage is then converted from analog to digital form in order to direct the signal to the PC. An optical transducer is also employed in the test bench to dedect the initially marked position of starting point of rotation and the resulting square wave pulse for each revolution of the test unit in this case is directed to the PC as well, to be registered and computed later on. Completing a set of measurements, the most concentrated region of the readings appeared on the PC monitor is located in order to get the correct resultant angular position as well as the strength of the centrifugal force to be compensated. KEY WORDS : Balance, Numeric Coding, Industrial Control With Computer. III