Su tutmaz işlevli seramik sır tasarımı
  1. Tez No: 571448
  2. Yazar: ORHAN CAN CANAGİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada Poly(vinylidene fluoride-co-hexafluoropropylene) (PVDF-HFP) malzemesinin seramik ve mermer yüzeylere kaplanarak, yüzey temas açılarındaki değişimler gözlenmiştir. Başlangıç maddesi olarak PVDF-HFP malzemesi, aseton (C3H6O) ile belirli oranlarda karıştırılarak solüsyon haline getirilmiş, belirli sıcaklık ve sürelerde ısıl işleme tabi tutularak yüzey temas açıları belirlenmiştir. Aynı zamanda seramik yüzeylerin mekanik dayanıklılığını artırmak için kullanılan sır tozuna eklenen PVDF-HFP ve C3H6O, süspansiyon halinde yüzeye kaplanarak ısıl işleme tabi tutulmuş ve temas açıları deneysel olarak hesaplanmıştır. Kaplama uygulanan deney numunelerinde temas açısı 104,88o mertebelerinde gözlemlenerek, seramik yüzeylerin temizliğinde kullanılan kimyasal maddelerin kullanımında azalma hedeflenmiştir. Sonuç olarak deneysel yöntemlerle kütlece yüzde bileşimlerin temas açısında etkisi incelenmiş ve en verimli sonuç 104,88o ile yüzeye direkt PVDF-HFP uygulaması metodunda gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Poly(vinylidene fluoride-co-hexafluoropropylene) (PVDF-HFP) material was coated on ceramic and marble surfaces and changes in surface contact angles were observed. As the starting material, PVDF-HFP material was mixed with acetone (C3H6O) in certain proportions and then subjected to heat treatment at certain temperatures and times to determine surface contact angles. At the same time, PVDF-HFP and C3H6O added to the glaze powder used to increase the mechanical strength of the ceramic surfaces were coated on the surface in suspension and heat treated and contact angles were calculated experimentally. The contact angle of the test specimens was observed at 104.88o and the reduction of the usage of chemical materials used in cleaning ceramic surfaces was aimed. As a result, the effect of percentages on the contact angle was investigated by experimental methods and the most efficient result was observed with direct application of PVDF-HFP to the surface with 104,88o.