Psikoaktif madde kullanım bozukluğu tanısı alan 18-24 yaş arası gençlerde yaşam amacı oluşturma ve yaşamda anlam bulma düzeylerinin belirlenmesi
Determination of setting life goals and meaning in life levels in youth between 18-24 years old diagnosed with psychoactive substance use disorders
- Tez No: 571547
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİHA HALLAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışma psikoaktif madde kullanım bozukluğu tanısı alan 18-24 yaş gençlerde yaşam amacı oluşturma ve yaşamda anlam bulma düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı-ilişkisel tiptedir. Akdeniz Üniversitesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde 302 birey ile yapılmıştır. Veriler,“Kişisel Tanıtım Formu”,“Yaşamda Anlam Ölçeği”ve“Pozitif Psikoterapi Bağlamında Yaşam Amaçlarını Belirleme Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde SAS 9.4 paket program kullanılmıştır. Veriler, yüzdelik hesaplama, ortalama, standart sapma, t testi, varyans analizi ve Pearson kolerasyon testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Bireylerin yaşamda anlam puan ortalaması 4.28±0.68, yaşamda anlamın varlığı puan ortalaması 3.10±1.57, yaşamda anlam arayışı puan ortalaması 5.47±1.04, yaşam amaçları belirleme puan ortalaması 2.11±0.58 dir. Bireylerin yaşamda anlam ve yaşam amacı oluşturma düzeyleri arasında anlamlı, pozitif yönlü ve güçlü bir ilişki; yaşamda anlamın varlığı ile yaşamda anlam arayışı arasında negatif yönlü ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the levels of creating life purpose and finding meaning in life in teens aged 18-24 years who were diagnosed with psychoactive substance use disorder. Method: The study was planned as a descriptive-correlational study. It was held with 302 individuals applied to Akdeniz University Alcohol and Substance Addiction Research and Application Center. It was used“Personally Identifiable Features Form”,“The Meaning in Life Questionnaire”and“The Scale of Setting Life Goals with Respect to Psychotherapy”. SAS 9.4 Package program was used for statistical analysis. Data were evaluated using percentile, mean, standard deviation, t-test, variance analysis and Pearson's Correlation test. Results: The mean score of meaning in life is 4.28±0.68, the mean score of presence of meaning in life is 3.10±1.57, the mean score of search for meaning in life is 5.47±1.04, the mean score of settinglife goals is 2.11±0.58. A significant, positive and strong relationship between the levels of meaning in life and setting life goals; a negative relationship between the presence of meaning in life and the search for meaning in life was determined.