Kredi riskinin yönetiminde kredi temerrüt swapları'nın yeri
The place of credit default swaps in the management of credit risk
  1. Tez No: 571586
  2. Yazar: HÜSEYİN ÜMİT YAKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVSER MİNE TÜKENMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kredi temerrüt swap piyasasının hisse senedi ve tahvil piyasası gibi önemli sermaye piyasaları ile ilişki içinde olduğu yapılan çeşitli çalışmalar ile tespit edilmiştir. Bununla birlikte kredi temerrüt swap pirimlerindeki değişiklikler için finansal kaldıraç, varlık volatilitesi ve risksiz faiz oranı gibi geleneksel kredi riski faktörlerinin önemli açıklayıcılar oldukları anlaşılmaktadır. Bu amaçla bankaların kredi temerrüt swap primleri ile MSCI Avrupa Endeksi, Euro Stoxx Volality Endeksi ve Avrupa Birliği borçlanma faiz oranı değişkenleri ile ilişkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunun sonucunda kredi temerrüt swap primlerinin de diğer geleneksel kredi risk açıklayıcıları gibi kullanılabileceğini ortaya koyulmaya çalışılacaktır. Çalışmamızı oluşturan verilere ilk önce Johansen Eşbütünleşme testi uygulanmış, ardından Vektör Hata Düzeltme Modeli ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been determined by various studies that the credit default swap market is in relation with the major capital markets such as the stock market and bond market. However, it is understood that the traditional credit risk factors such as financial leverage, asset volatility and risk-free interest rate are important explanators for changes in credit default swaps. For that purpose, The relationship between banks credit default swap premiums and MSCI Europe Index, Euro Stoxx Volality Index, European Union borrowing interest rate variables were tried to be determined. As a result, it will be tried to prove that credit default swaps premiums can be used as other traditional credit risk descriptors. Johansen Cointegration test was applied to the data constituting our study firstly, and then it was analyzed with Vector Error Correction Model.