Süne, Eurygaster integrıceps Put. (Heteroptera: Scutellerıdae)'in değişik gelişim safhalarında fosfolipit altsınıflarının yağ asidi içeriği
The fatty acid compositions of phospholipid subclasses in various development stages of Sunn pest, Eurygaster integriceps Put. (Heteroptera: Scutelleridae)
- Tez No: 571657
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAŞHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET SÜNE, EURYGASTER INTEGRISCPS PUT. (HETEROPTERA: SCUTELLERIDAE)'İN DEĞİŞİK GELİŞİM SAFHALARINDA FOSFOLİPİT ALTSINIFLARININ YAĞ ASİDİ İÇERİĞİ YÜKSEK LİSANS TEZİ Mehmet Cemal TALAY DİCLE ÜNÜVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ BİYOLOJİ ANABİLİM DALI 2019 Bu çalışmada, sünenin, Eurygaster integriceps Put. yumurta, nimf, yeni nesil ergin, diyapoz öncesi ergin ve diyapoz sonrası ergin gibi farklı gelişim safhalarında fosfatidilkolin (PC), fosfatidiletanolamin (PE), fosfatidilinositol (PI) ve fosfatidilserin (PS) gibi fosfolipit (PL) altsınıflarının yağ asidi bileşimi araştırılmıştır. E. integriceps' in yumurta, nimf ve erginlerinin PL altsınıfları, dağılımları değişebilen ve doymuş yağ asitlerinden (SFAs) miristik asid (14:0), pentadekanoik asit (15:0), palmitik asit (16:0), stearik asit (18:0); tekli doymamış yağ asitlerinden (MUFAs) palmitoleik asit (16:1n-7), oleik asit (18:1n-9); çoklu doymamış yağ asitlerinden (PUFAs) linoleik asit (18:2n-6), α- linolenik asit (18.3n-3), araşidonik asit (AA, 20:4n-6) ve eikosapentaenoik asit (EPA, 20:5n-3) olmak üzere on çeşit yağ asidi içermiştir. E. integriceps' in değişik gelişim safhalarının PL altsınıflarında SFA'dan 16:0, MUFA'dan 18:1n-9 ve PUFA'dan 18:2n-6'nın baskın yağ asitleri olduğu belirlenmiştir. Diyapoz öncesi ve diyapoz sonrası erginlerin PC fraksiyonundaki yağ asidi bileşimlerindeki değişiklikler, PE fraksiyonuna benzer bulunmuştur. Diyapoz sonrası erginlerin her iki fraksiyonunda, diyapoz öncesi erginlere oranla 16:0, 18:0 ve ∑ SFA daha düşük, 16:1n-7 ve 18:2n-6 ise daha yüksek yüzdede saptanmıştır. Diğer gelişim evreleriyle karşılaştırıldığında, yumurtadaki PC alt sınıfının 18:1n-9 ve MUFA bakımından yüksek, 18:2n-6 ve PUFA bakımından ise daha düşük olduğu belirlenmiştir. Yeni nesil erginlerin PE fraksiyonunda 18:1n-9 ve ∑MUFA'nın diğer gelişim evrelerine oranla önemli derecede yüksek olduğu, 18: 2n-6 ve ∑PUFA'nın ise daha düşük olduğu bulunmuştur. Diyapoz sonrası erginlerin tüm PL altsınıflarında doymamış yağ asitlerinin (UFA) doymuş yağ asitlerine oranı (UFA/SFA), diyapoz öncesi erginlere oranla daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE FATTY ACID COMPOSITIONS OF PHOSPHOLIPID SUBCLASSES IN VARIOUS DEVELOPMENT STAGES OF SUNN PEST, EURYGASTER INTEGRICEPS PUT. (HETEROPTERA: SCUTELLERIDAE) MASTER THESIS Mehmet Cemal TALAY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF DICLE 2019 In this study, fatty acid compositions of phospholipid (PL) subclasses such as phosphatidylcholine (PC), phosphatidylethanolamine (PE), phosphatidylinositol (PI) and phosphatidylserine (PS) of various development stages of sunn pest Eurygaster integriceps such as eggs, nymph, new-generation adult, prediapausing adult and postdiapausing adult were investigated. Phospholipid subclasses from E. integriceps egg, nymphs and adults contained variable distributions of ten fatty acids: the saturated fatty acids (SFAs), myristic acid (14:0), pentadecanoic acid (15:0), palmitic acid (16:0), stearic acid (18:0), the monounsaturated fatty acids (MUFAs), palmitoleic acid (16:1n-7), oleic acid (18:1n-9); and the polyunsaturated fatty acids (PUFAs), linoleic acid (18:2n-6), α-linolenic acid (18:3n-3), arachidonic acid (20:4n-6) and eicosapentaenoic acid (20:5n-3). The dominant fatty acids observed in PL subclasses from various development stages of E. integriceps were 16:0 among SFA, 18:1n-9 among MUFA and 18:2n-6 among PUFA. It was found that the changes in fatty acid compositions from the PC fractions of prediapausing and postdiapausing adults were similar to those for the PE fractions. In both fractions of post-diapausing adults, 16:0, 18:0 and ∑ SFA lower, 16:1n-7 and 18:2n-6 were determined at a higher percentage compared to pre-diapausing adults. Compared to other developmental stages, phosphatidylcholine subclass in egg was found to be higher in terms of 18:1-9 and MUFA, and lower in 18:2n-6 and PUFA. It was found that 18:1n-9 and ∑MUFA were significantly higher in PE fraction of the new-generation adults compared to the another development stages whereas 18:2n-6 and ∑PUFA were lower. Compared to the pre-diapausing adults, the ratio of unsaturated fatty acids to saturated fatty acids (UFA)/ (SFA) was found to be higher in all phospholipid subclasses of the post-diapausing adults.