Farklı kitosan uygulama yöntemlerinin tere (Lepidium sativum L.) bitkisine olan etkilerinin gelişimsel analizi
Developmental analysis of the effect of different chitosan application methods on garden cress (Lepidium sativum L.) plant
- Tez No: 668154
- Danışmanlar: PROF. DR. FAZIL ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada in vivo ortamda Lepidium sativum bitkisinde doğal bir büyüme arttırıcı olan kitosanın bitkiye topraktan sulama ve yapraktan sulama yöntemleri ile uygulanması sonucunda bitkide meydana gelen bazı parametreler değerlendirildi. Kitosan uygulanma konsantrasyonlarını belirleyebilmek için Bacillus cinsine ait Bacillus amyloliquefacieno, Bacillus methylotrophicus ve Bacillus vallismortis türleri üzerinde kitosanın antimikrobiyal aktivitesi test edildi ve çalışmada kullanılacak konsantrasyonlar belirlendi. Bu çalışmada elde edilen veriler doğrultusunda kitosanın her iki uygulama yönteminde de farklı sonuçlar gösterdiği ancak topraktan uygulandığında daha düşük moleküler ağırlığa sahip kitosan konsantrasyonları kullanılabilirken yapraktan uygulandığında daha yüksek moleküler ağırlığa sahip konsantrasyonların tercih edildiği görüldü. Elde edilen veriler doğrultusunda kitosanın in vivo ortamda uygulanmasındaki yöntemler farklı konsantrasyon ve uygulama yöntemleriyle ele alınarak literatürün bu noktadaki eksikliğine yol açıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, some parameters occurring in the plant as a result of application of chitosan, a natural groeth promoter in Lepidium sativum plant in vivo, by soil irrigation and leaf irrigation methods were evaluated. In order to determine chitosan application concentrations, the antimicrobial activity of chitosan was tested on Bacillus amyloliquefacieno, Bacillus methylotrophicus and Bacillus vallismortis species belonging to the genus Bacillus and the concentrations to be used in the study were determined. In line with the data obtained in this study, it was observed that chitosan showed different results in both application methods, but lower molecular weight chitosan concentrations could be used when applied from the soil, while higher molecular weight concentrations were preferred when applied to the leaf. In line with the data obtained, the methods of applying chitosan in vivo environment were handled with different concentration and application methods, resulting in the lack of literature at this point.