Ortaokul öğrencilerinin ısı ve sıcaklık konusundaki kavram yanılgıları ve giderilmesi
Determine and eliminate the misconceptions about heat and temperature of secondary school students
  1. Tez No: 571675
  2. Yazar: SEZEN SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı; ortaokul 5. sınıf öğrencilerin fen bilimleri dersinde 5E modeliyle anlatılacak olan Maddenin Değişimi ünitesindeki Isı ve Sıcaklık, Isı Maddeleri Etkisi konularının öğrencideki kavram yanılgısının tespit edip giderilmesine yönelik tabu çalışması yapılmıştır. Araştırma Mersin iline bağlı bir okul seçilmiştir. Bu araştırmada verilerin toplanması amacıyla 'Isı ve Sıcaklık Kavram Testi, Anlam Çözümleme Tablosu ve Görüşme uygulanması yapılmıştır. 'Isı ve Sıcaklık' konusu deney grubunda 5E öğretim modeli uygulanarak, kavramsal yanılgıları tespit edilip ders uygulaması yapılmıştır. 5E'ye göre ders işlenip tabu çalışması yapılmıştır. Yapılan çalışma da Isı ve Sıcaklık Kavram Testi ile elde edilen veriler, uygulama öncesi ve sonrası frekans (f) ve yüzde değerleri karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Anlam Çözümleme Tablosu ve Görüşme de çözümlenerek incelenmiştir. Yapılan çalışmanın sonucunda deney grubunda ki öğrencilerde anlamlı öğrenmenin gerçekleştiği ve alternatif kavramların azaldığı görülmektedir. Yapılan tabu çalışmasının öğrencinin öğrenmeye motive ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is making a taboo study to determine and eliminate the misconceptions about“Heat and Temperature”and“Heat Substances Effects in Exchange of Subtance Unit”, which will be explained with the 5E model in science lesson for the 5th grade students in secondary school. A school in Mersin was chosen for this research.In this research the data obtained with“Heat and Temperature Concept Test”and“Analysis Meaning Table and Interview”. In the experimental group“Heat and Temperature”the course application was made to determine the misconceptions with the 5E model. The course was made according to 5E model and the taboo study was made. In this study, the data obtained with“Heat and Temperature Concept Test”were analyzed by comparing the frequency (f) and percentage values before and after the application. Analysis Meaning Table and Interview were also analyzed. As a result of the study, it is seen that meaningful learning has been realised and alternative concepts have decreased in the experimental group. The taboo study motivated the student to learn.