Aphis craccivora Koch. (Hemiptera: Aphididae)'nin farklıfasulye çeşitleri üzerinde bazı biyolojik parametrelerin belirlenmesi
Determination of some biological parameters of Aphis craccivoraKoch (Hemiptera: Aphididae) on different bean varieties
- Tez No: 571711
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİME ÖLMEZ BAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Çevresel koĢular bakımından seçiciliği en fazla olan baklagil türü fasulye (Phaseolus vulgaris L.) bitkisinde, fasulye Yaprakbiti (Aphis craccivora Koch.) fasulye üretimin bölgelerinde en fazla mücadelenin yapıldığı zararlıdır. Bu araĢtırmada, günümüzde yetiĢtiriciliğinin ve üretiminin yapıldığı ÖzayĢe, Ezgi, Helda ve Göynük fasulye çeĢitlerinin bazı biyolojik parametrelerini inceleyerek, Aphis craccivora zararlısına karĢı dayanıklılık ve hassaslığının belirlenmesi amaçlanmıĢtır. ÇalıĢma, 2019 yılı bahar döneminde Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Entomoloji laboratuvarında yürütülmüĢtür. AraĢtırma, sıcaklığın 25 ± 1 °C, orantılı nemin %60 ± 5 ve 16 saat aydınlık 8 saat karanlık ortam koĢullarının sağlandığı iklim dolabında yapılmıĢtır. Aphis craccivora'nın nimf dönemlerinin geliĢme süreleri belirlenmiĢ ve çeĢitler arasındaki farklar istatistiki olarak önemli bulunmuĢtur. AraĢtırmadan elde edilen veriler Aphis craccivora'nın fasulye çeĢitlerinde, ergin öncesi geliĢme süreleri bakımından Ezgi ve Helda çeĢitlerinin (5.21 gün), kalıtsal üreme yeteneği (rm) bakımından Helda çeĢidinin (0.278556), net üreme oranı (r0) (13.22) ve toplam yaĢam süresi bakımından (9.12) Göynük çeĢidinin ön plana çıktığını göstermiĢtir. Sonuç olarak, Göynük ve Ezgi çeĢitlerinin Aphis craccivora'ya hassas olduğu, Helda ve ÖzayĢe çeĢitlerinin ise dayanıklı olduğu bulunmuĢtur. Laboratuvar koĢullarında yürütülen bu çalıĢma ile belirlediğimiz dayanıklı ve hassas çeĢitlerin arazi koĢullarında da benzer olması durumunda, fasulye yetiĢtiriciliğinin yapıldığı tarım alanlarında, Göynük ve Ezgi çeĢitlerinin yetiĢtiriciliğinin yapılmaması önerilmektedir. Aphis craccivora 'a karĢı dayanıklı olduğunu belirlenen ÖzayĢe ve Helda fasulye çeĢitlerinin yetiĢtirilmesi tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Bean aphid (Aphis craccivora Koch.) is the most struggled harmful species in bean production (Phaseolus vulgaris L.) which has the most selective legumes in terms of environmental conditions. In this study, it was objective to determine the tolerant and sensitivity versus to harmful Aphis craccivora by examining some biological parameters of ÖzayĢe, Ezgi, Helda and Göynük bean cultivars which are cultivated and produced nowadays. The study was carried out in the Entomology Laboratory of the Department of Plant Protection, Faculty of Agriculture, Dicle University in the spring of 2019. The research was carried out in a test cabinet where the temperature was 25 ± 1 ° C, proportional humidity 60 ± 5% and 16 hours light and 8 hours dark conditions. Nymph growth periods of Aphis craccivora was determined and the differences between the varieties were statistically significant. The data obtained from the study, in the bean cultivars of Aphis craccivora; in terms of pre-adult development time Ezgi and Helda varieties (5.21 days), in terms of hereditary reproductive ability (rm) Helda cultivar (0.278556), in terms of net reproduction rate (r0) (13.22) and total life duration (9.12) demonstrate that the Göynük variety came to the forefront. As a result, it was found that Göynük and Ezgi varieties were sensitive to Aphis craccivora whereas Helda and ÖzayĢe varieties were tolerant. In this study carried out under laboratory conditions, it is recommended not to cultivate Göynük and Ezgi varieties in the fields where bean cultivation is carried out if the durable and sensitive varieties we have identified are similar in field conditions. It is recommended to growth ÖzayĢe and Helda bean varieties which are determined to be tolerant to Aphis craccivora.