Kaluza – Klein evreninde skaler alankaranlık enerji modelleri
Skalar field-dark energy models in Kaluza-Klein space
- Tez No: 571712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN PİRİNÇÇİOĞLU, DOÇ. DR. MUSTAFA SALTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Temel fizik kuramları birçok skaler alan modeli önerebiliyor olsa da, bu modellerin potansiyelleri için açık bir sonuç elde etmemize imkân sunamamaktadır. Bu tez çalışmamızda karanlık evrenin doğasını açıklayabilmek adına ileri sürülen fikirlerden olan Kaluza-Klein kuramında holografik karanlık enerji yoğunluğu ile Takyon, Quintessence, DBI-essence, Dilaton ve K-essence dinamiklerini karşılaştırmalı metot ile yeniden ifade edeceğiz. Ayrıca bunlara ek olarak bu skaler alan modellerinin potansiyelleri için de açık bir ifade elde edeceğiz. Bu bağlamda elde edeceğimiz kuramsal sonuçlar literatüre faydalı çözümler sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Although basic physics theories can offer many scalar field models, it does not allow us to obtain a clear result for the potentials of these models. In this study, the Kaluza-Klein theory that the opinions put forward in order to explain the dark universe, the nature of the holographic dark energy density: Takyon, Quintessence, DBI-essence, Dilato and K-essence dynamics'll restate the comparative method. In addition to these, we will get a clear statement for the potentials of these scalar field models. The theoretical results obtained in this context will provide useful solutions to the literature.