Restoran tercihinde sosyal medya pazarlamasının tüketici satın alma davranışına etkisi
Effect of social media marketing on consumer buying behavior in restaurant preference
- Tez No: 571803
- Danışmanlar: PROF. DR. KIVANÇ NAZLIM TÜZEL URALTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Reklamcılık, Public Relations, Advertising
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada bir pazarlama aracı olarak sosyal medya ve sosyal medya reklamlarının tüketicilerin çevrimiçi satın alma davranışları üzerindeki etkisini restoran tercihi örneği üzerinden incelemeyi amaçlamaktadır. Bu genel amaç doğrultusunda katılımcıların sosyal medya pazarlamacılığına dönük değerlendirmeleri ortaya konulmuş ve bunun satın alma davranışları üzerinde nasıl bir etkide bulunduğu ortaya konulmuştur. İlişkisel bir tarama modeli kullanılan çalışmada veri toplama tekniği olarak anket yöntemine başvurulmuştur. Anket soruları yüz yüze anket tekniğinden yararlanılarak katılımcılara ulaştırılmıştır. Elde edilen veriler güvenirlik analizi ve normallik analizine tabi tutulmuş ve istatistiki olarak test edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgularda ise sosyal medyanın toplumsal ilişkileri sürdürmek, kişisel bilgileri paylaşmak ve gençler tarafından bilgi, düşünce ve gereksinimlerini paylaşmak amacıyla kullanıldığı katılımcıların sosyal medya tavsiyelerini dikkate alarak alışveriş yaptıkları ve genellikle sosyal medya gurme hesaplarından etkilendikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of social media and social media advertisements on consumers' online buying behaviors through the example of restaurant preference as a marketing tool. In line with this general purpose, the evaluations of the participants towards social media marketing have been put forward and how this has an effect on purchasing behaviors. A relational survey model was used and the questionnaire method was used as data collection technique. Questionnaires were delivered to the participants by using face to face questionnaire technique. The obtained data were subjected to reliability analysis and normality analysis and tested statistically. As a result of the research, it was observed that the participants used social media to maintain social relations, to share personal information and to share their information, thoughts and needs by taking into consideration the social media recommendations and they were generally affected by social media gourmet accounts.