Endometrium kanserinde preoperatif biyopsi sonucunun postoperatif histopatolojik grade ve evre ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between preoperative biopsy result and postoperative histopathologic grade and stage in endometrial cancer
- Tez No: 571878
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FERDA VERİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Endometrioid tip endometrium kanseri tanısı alarak opere edilen hastalarda preoperatif biyopsinin nihai patoloji sonuçlarıyla ve evreyle uyumunu değerlendirmektir. Çalışmanın ikinci amacı ise postoperatif değerlendirmede upgrade olma ihtimali yüksek olan grubu araştırmaktır. Yöntem: Bu çalışma kapsamında Ocak 2005- Aralık 2018 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesinde opere olan, preoperatif biyopsi sonucunda endometrioid tip endometrium kanseri tanısı alan 134 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların yaşı, komorbid hastalıkları, menapozal durumları, preoperatif histopatolojik grade, postoperatif patoloji sonuçları incelenmiştir. Bulgular; çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşı 59,3±9,1'tır. Hastaların %32,1'ine hipertansiyon, %17,2'sine diabetes mellitus eşlik etmektedir. Preoperatif biyopsi sonucu endometrioid tip olarak seçilen 134 hastanın 10 tanesi final patolojide non-endometrioid tip kanser tanısı almıştır. 116 hastaya lenf nodu disekiyonu yapılmıştır. Tek başına pelvik lenf nodu tutulumu 4 hastada, pelvik-paraaortik lenf nodu tutulumu ise 7 hastada izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the concordance of preoperative biopsy with the final pathology results and stage in patients operated for endometrioid type endometrial cancer. The second aim of the study was to investigate the group likely to increase in the postoperative evaluation Methods: In this study, 134 patients diagnosed as endometrioid type endometrial carcinoma by preoperative biopsy who were operated between January 2005 and December 2018 in Istanbul Training and Research Hospital were evaluated retrospectively. Age, comorbid diseases, menopausal status, preoperative histopathological grade, and postoperative pathology results were evaluated. Results: The mean age of the patients included in the study was 59.3 ± 9.1 years. Hypertension was associated with 32.1% of the patients and diabetes mellitus was associated with 17.2% of the patients. Ten of 134 patients who were selected as endometrioid type after the preoperative biopsy was diagnosed as non-endometrioid type cancer in final pathology. 116 patients underwent lymph node dissection. Pelvic lymph node involvement was observed in 4 patients and pelvic-paraaortic lymph node involvement was observed in 7 patients.