12 dev adam basketbol okulları ile tofaş basketbol okulları arasındaki bazı motorik ve teknik özelliklerin karşılaştırılması (Van örneği)
The comparison of some motoric and technic characteristics between 12 dev adam and tofas basketball schools (Van sample)
  1. Tez No: 571923
  2. Yazar: YILDIRIM GÖKHAN GENCER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET BÜLENT ASMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Gencer Y.G, 12 Dev Adam Basketbol Okulu Sporcuları ve TOFAŞ Basketbol Okulu Sporcuları Arasında Bazı Motorik ve Teknik Özelliklerin Karşılaştırılması, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Yüksek Lisans Tezi, Van, 2005. Bu araştırmada Van İlinde çalışmalarını sürdüren 12 Dev Adam Basketbol Okulu Sporcuları ve TOFAŞ Basketbol okulu sporcularının antrenman programlarının etkinlik sonuçlarını belirlemek amacıyla bazı motorik ve teknik özellikler karşılaştırılmıştır. Çalışma bu okullarda basketbol eğitimi gören yaşları 10-12 arasında değişen 15'er sporcu ile gerçekleştirildi. Çalışmada motorik ve teknik testler, okullarının çalışmalarının başladığı üçüncü haftada ve çalışmaları bitmeden iki hafta önce uygulandı. Testleri vücut ağırlığı ölçümü, boy ölçümü, dikey sıçrama, otur uzan testi, 30 m kısa mesafe koşu testi, şut testi, turnike ve top sürme testleri oluşturdu.
Özet (Çeviri)
Gencer Y.G, The Comparison of Some Motoric and Technical Characteristics Between The Players of 12 Dev Adam Basketball School and The Players of Tofaş Basketball School ( sample in Van), University of Yüzüncü Yıl Health Sciences Institute, Master Thesis in Department of Physical Education and Sports, Van, 2005. In this study, some motoric and technical characteristics of the players of 12 Dev Adam Basketball School and the players of TOFAŞ Basketball School, who were studying in the province of Van, were compared in order to determine the results of the activities of the training programmes of the players of two schools. This study was carried out with two groups consisting of 15 players between the ages of 10-12 who were attending these basketball schools. Motor and technical tests were put into practice in the third week after the beginning of these schools and two weeks before the end of the schools. These tests included; body weight, the measurement of height, vertical jumping, sit and reach test, a 30-meter speed test, shoot, lay-up and dribbling tests.