Dopaminin duyarlı ve seçimli olarak saptanması için yenibir elektrokimyasal yöntem
A novel electrochemical method for the sensitive and selectivedetermination of dopamine
  1. Tez No: 572052
  2. Yazar: AMER ALKADROU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Karbon nanotüp, yitriyum ve erbiyum nano parçacıklardan oluşan yeni bir voltametrik platform hazırlanmıştır. Önerilen voltametrik platform, ilaç ürünlerdeki dopamine (DA) saptanması için kullanılmıştır. Bir çok elektrotla karşılaştırıldığında bu elektrot sistemi Y2O3-NPs/Er2O3- NPs/CNTs/GCE, DA için yüksek katalitik etki göstermiş ve elektrokimyasal davranışlarını geliştirmiştir. Önerilen elektrot, DA için 0.176 V civarında iyi tanımlanmış bir yükseltgenme piki verirken 0.176 V civarında yine bir indirgenme piki vermektedir. Pik potansiyelleri arasındaki fark 0 mV olarak hesaplanmıştır. DA' nin saptanması, kare dalga voltametrisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Önerilen elektrot yüzeyinde, DA'nın 2.0x10-9 M ile 3.3x10-7 M konsantrasyon aralığında doğrusal olduğu gözlenmiştir. Kompozit malzeme DA için 7.5 x10-10 M'lık bir saptama sınırına olanak vermiştir. Ayrıca, Y2O3-NPs/Er2O3-NPs/CNTs/GCE, yüzeyinde DA için mükemmel tekrarlanabilirlik, yüksek kesinlik ve yüksek doğruluk elde edilmiştir. Kompozit tabaka temelli platform, ilaçlarda DA'nin saptanmasına başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
A novel voltammetric platform was prepared using carbon nanotubes and erbium-yttrium nanoparticles. The proposed voltammetric platform was utilized for the detection of dopamine (DA) in pharmaceuticals. Compared with several other electrodes, the proposed electrode (Y2O3-NPs/Er2O3-NPs/CNTs/GCE) exhibited high catalytic activity and improved the electrochemical behavior of DA. The proposed electrode exhibited a well-defined oxidation peak at 0.176 V and a reduction peak at 0.176 V at the proposed electrode surface. The separation in peak potentials was calculated to be 0.0 mV. Detection of DA was performed using square wave voltammetry. It was shown that the response of DA was linear in the concentration range from 2.0x10-9 M to 3.3x10-7 M. The composite material enabled a detection limit of 1.65 x10-10 M for DA. In addition, excellent reproducibility, high precision and high accuracy were obtained for DA at the surface of Y2O3-NPs/Er2O3-NPs/CNTs/GCE. The composite material based electrode has successfully been applied for the determination of DA in pharmaceuticals.