The relationship between difficulties in emotion regulation and health-risk behaviors: the mediator role of perceived social support
Duygu düzenleme güçlükleri ile sağlıkla ilgili risk alma davranışları arasındaki ilişki: Algılanan sosyal desteğin aracı rolü
  1. Tez No: 572104
  2. Yazar: BERKAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı duygu düzenleme güçlükleri ile sağlıkla ilgili risk alma davranışları (alkol kullanımı, sigara kullanımı, intihar olasılığı ve madde kullanımı) arasındaki ilişkide algılanan sosyal desteğin aracı rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemini Orta ve Güney Anadolu'da bulunan farklı üniversitelerden 619 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Veriler dört ölçek aracılığıyla toplanmıştır: Demografik Bilgi Formu, Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Üniversite Öğrencileri İçin Risk Davranışlar Ölçeği Üniversite Formu. Varsayılan modeli test etmek için iki yapısal eşitlik modeli (YEM) kullanılmıştır. Test edilen modeller, sağlıkla ilgili risk alma davranışları bağlamında Problem Davranış Kuramı ile ilgili ampirik kanıtlar sunmuştur. YEM sonuçları, duygu düzenlemedeki zorlukların (DDZ), sağlıkla ilgili risk davranışlarının tümü için önemli ve pozitif yordayıcı rolü olduğunu göstermiştir. Algılanan aile desteği ve algılanan özel bir insan desteği, DDZ-sigara kullanımı ve DDZ-intihar olasılığı ilişkileri için kısmı aracılık; algılanan arkadaş desteği ise sadece DDZ-intihar olasılığı ilişkisi için kısmi aracılık rolü üstlenmiştir. Algılanan sosyal destek tek bir boyut olarak düşünüldüğünde, DDZ-alkol kullanımı için tam aracılık; DDZ-madde kullanımı ve DDZ-intihar olasılığı ilişkileri için kısmı aracılık rolü üstlenmiştir. Ancak, DDZ-sigara kullanımı ilişkisi için aracılık rolü bulgusuna rastlanmamıştır. İki model yoluyla sağlıkla ilgili risk alma davranışlarında açıklanan varyans %3 ile %60 arasında değişmektedir. Ayrıca, çoklu grup analizi sonuçlarına göre yapısal model 1'in cinsiyet açısından değişmez olmadığı, fakat model 2'nin cinsiyet açısından değişmez olduğu bulunmuştur. Araştırma bulguları ilgili alan yazın yardımıyla tartışılmıştır. Kurama, araştırmaya ve uygulamaya yönelik doğurgular ve ileriki çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to examine the mediator role of perceived social support in the relationship between difficulties in emotion regulation and health-risk behaviors (alcohol use, smoking, suicide tendency, and substance use). The sample of the study consisted of 619 college students from different universities located in Central and South Anatolia. The data were gathered via four scales: Demographic Information Form, Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), and University Form of Risk Behaviors Scale (UFRBS). To test the hypothesized model, two structural equation modeling (SEM) were utilized. The tested models provided empirical evidence for relevance of Problem Behavior Theory in the context of health-related risk behaviors. Results of the SEM indicated that difficulties in emotion regulation (DER) was a significant predictor for all of the health-related risk behaviors. Perceived family and perceived significant other support partially mediated DER-smoking and DER-suicide tendency; perceived friend support partially mediated only DER-suicide tendency relationships. As for overall perceived social support, while it provided full-mediation for DER-alcohol use, it partially mediated DER-substance use, and DER-suicide tendency relationships. However, it did not mediate the DER-smoking relationship. The variance explained in health-risk behaviors ranged between 3% and 60% via two models. Furthermore, results of multi-group analyses revealed that while hypothesized model 1 varied across gender, model 2 was structurally invariant by gender. The findings of the study were discussed in the light of the literature. Implications for theory, research, practice and recommendations for further research were presented.