Examining the relationship between early maladaptive schemas and emotion regulation difficulties and beliefs and attitudes toward substance use in university students
Üniversite öğrencilerinde erken dönem uyumsuz şemalar ile duygu düzenleme güçlükleri ve madde kullanimina yönelik i̇nanç ve tutumlar arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 969979
  2. Yazar: MELİSA KESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ÇETİNÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Madde kullanımı, psikolojik ve fizyolojik olumsuz sonuçları olan önemli bir halk sağlığı sorunudur. Üniversite öğrencilerinin bu açıdan riskli bir grup olduğu bilinmektedir. Bu araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinde erken dönem uyumsuz şemalar, duygu düzenleme güçlükleri ve madde kullanımına yönelik inanç ve tutumlar arasındaki ilişkileri incelemektir. Çalışmaya 18-29 yaş aralığında 214 öğrenci katılmıştır. Veri toplama sürecinde Demografik Bilgi Formu, Young Şema Ölçeği Kısa Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği Kısa Formu ve Madde Kullanımına Yönelik İnanç ve Tutumlar Ölçeği kullanılmıştır. Veriler Pearson korelasyon, çoklu regresyon analizi ve bağımsız örneklem t-testi ile analiz edilmiştir. Bulgular, erken dönem uyumsuz şemaların duygu düzenlemede zorluklarını anlamlı şekilde yordadığını ancak bu değişkenlerin madde kullanımına yönelik tutum ve inançları yordamada zayıf olduklarını göstermiştir. Sonuçlar, madde kullanımının önlenmesine yönelik çalışmalarda psikolojik faktörlerin rolünün dikkatle ele alınması gerektiğine işaret etmektedir. Gelecek araştırmalar, farklı örneklemlerle bu ilişkilerin daha derinlemesine incelenmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Substance use is a significant public health problem with negative psychological and physiological consequences. University students are known to be at-risk groups in this regard. The purpose of this study was to examine the relationships between early maladaptive schemas, difficulties in emotion regulation, and beliefs and attitudes toward substance use in university students. 214 students aged 18-29 participated in the study. Data were collected using a Demographic Information Form, the Young Schema Questionnaire Short Form, the Difficulties in Emotion Regulation Scale Brief Form, and the Beliefs and Attitudes toward Substance Use Scale. Data was analyzed using Pearson correlation, multiple regression analysis, and independent samples t-tests. Findings indicated that early maladaptive schemas significantly predicted emotion regulation difficulties, but these variables were weak in predicting attitudes and beliefs toward substance use. These results suggest that the role of psychological factors should be carefully considered in studies on substance use prevention. Future research could contribute to a more in-depth examination of these relationships with different samples.