Yurt dışındaki Türk çocukları için Türkçe ve Türk kültürü dersinin din kültürü ve ahlak bilgisi öğretimi açısından değerlendirilmesi (İsviçre örneği)
Analysis of turkish and Turkish culture course in terms of religious culture and moral knowledge teaching for Turkish children abroad (Switzerland example)
  1. Tez No: 572121
  2. Yazar: HALE KARABULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YEMENİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada yurt dışındaki Türk çocukları için okutulan Türkçe ve Türk Kültürü dersinde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretimi, çeşitli veri kaynakları ile değerlendirilmiştir. MEB tarafından 2010 yılında hazırlanan Türkçe ve Türk Kültürü Öğretim Programı ve Türkçe ve Türk Kültürü Dersi öğretim materyali Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi üniteleri doküman inceleme tekniği ile incelenmiştir. Aynı zamanda İsviçre'de 2017-2018 eğitim öğretim yılında MEB tarafından görevlendirilen Türk öğretmenlerin, bu derse katılan öğrencilerin, öğrenci velilerinin ve konu ile ilgili üst düzey bilgi ve yetki sahibi toplamda 40 kişinin görüşleri, yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması kullanılmış ve dersin mevcut işleyişi betimsel olarak analiz edilmiştir. Araştırmamızın ilk bölümünde problem durumu özetlenmiş araştırmanın amacı, önemi, yöntemi ve konu ile ilgili araştırmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde; araştırmada geçen kavramlar açıklanmış, üçüncü bölümde araştırma bulguları sıralanmış, dördüncü bölümde ise; bulgular diğer araştırma sonuçları ile tartışılmış, yorumlanmış, sonuç ve öneriler sunulmuştur. Araştırma sonucunda; İsviçre'nin anadil ve kültür derslerinde din öğretimine izin vermemesi, farklı etnik kimliğe ve dini mezhebe mensup velilerin din eğitimini çatışma zemini olarak görmesi ve dersin dil ve anlama seviyesini aşan yoğun bir içeriğe sahip olması gibi durumlara bağlı olarak dersin işlenemediği sonucuna ulaşılmıştır. Buna göre; Türkçe ve Türk Kültürü dersinde verilecek din öğretiminin içeriğinin sadeleştirilerek; dini, kültürel ve ahlaki kimliği besleyen zengin içerikler ve disiplinlerarası yaklaşımla yeniden değerlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the teaching of Religious Culture and Moral Knowledge taught in Turkish and Turkish Culture courses for Turkish children abroad has been analysed with various data sources. Turkish and Turkish Culture Education Program prepared by MoNE in 2010 and the units of Religious Culture and Moral Knowledge in Turkish Culture Course teaching material were analysed with document examination technique. At the same time, Turkish teachers assigned by the Ministry of Education in the 2017-2018 academic year in Switzerland, students who attended this course, the parents of the students and persons with high level of knowledge and competence in total the views of 40 people were collected with a semi-structured interview form. In this research case study of qualitative research patterns was used and the current functioning of the course were analysed descriptively. In the first part of the study, the problem situation is summarized and the aim, importance, method and researches of the subject are given. In the second part; In the third section, the research findings are listed. In the fourth section; The findings were discussed and interpreted with the results of other researches, and results and recommendations were presented. Within the scope of our research; Switzerland's refusal to allow religious education in mother tongue and culture courses, parents belonging different ethnic and religious denominations see religion education as the basis of conflict and the course's intensive content that exceeds the level of language and comprehension causes the course not to be processed. According to this, it was concluded that the content of religious teaching to be given in Turkish and Turkish culture class should be simplified and should be re-evaluated with an interdisciplinary approach and rich content that nourishes religious, cultural and moral identity.