Multi objective shelter location-allocation in conflict areas: A case study in north of Syria
Çatışma alanlarında çok amaçlı sığınak yerleştirme-atma: Suriye'nin kuzeyinde bir örnek olay çalışması
- Tez No: 572246
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİK KOYUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Suriye krizi 15 Mart 2011'de patlak vermiştir Milyonlarca insan ülkeden ayrılmış ve çoğu da yerlerinden edilmiştir. Bireysel olarak, ülke içinde yerinden olmuş kişiler (YOK) barınaklar, sağlık, yiyecek ve diğer acil ihtiyaçlar açısından zorluklarla karşılaşmaktadır. böylece, bu çalışmada, İdleb/Suriye bölgesinde barınma yerlerinin belirlenmesine odaklanılmıştır. Bu amaçla, doğrudan faydalanıcılardan toplanan bölgeden gerçek veriler kullanılmış ve Odak Grupları Tartışmaları tarafından belirlenen insani şartlara dayanan ağırlıklı hedef programlama modelini kullanarak karma bir tamsayı modeli üretilmiştir. Önerilen modelin amacı; esas olarak kapsanan talebin, çalışma için ücretlerin, ölçeklendirilebilir barınakların, taşınabilir su, sıhhi tesisat ve hijyen olanaklarının en üst düzeye çıkarılması ve savunmasız insani kriterleri olan kapsanan insanları; engelli insanlar, okula devam eden çocuklar, hamile /emziren kadınlar ve kronik hastalıkları olan insanlar ve barınak yeteneklerini ve bulunduğu yerdeki barınak kısıtlamalarını dikkate alarak aynı anda maliyeti en aza indirmektir. Ayrıca, Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) işe alınmıştır. Önerilen model, bir optimizasyon yazılımı paketi ile çözülmüş ve soruna küresel bir çözüm bulunmuştur. Ayrıca çalışmayı güçlendirmek için duyarlılık analizleri yapılmıştır. Sonuç olarak, karar vericiler, yakındaki ülkelerde böyle bir felakette uzlaşılmış bir çözüm elde etmek için modelin çıktılarından ve duyarlılık analizlerinden faydalanabilir.
Özet (Çeviri)
The Syrian crisis broke out in March 2011. Millions of affected people have left their homes, and many of them were displaced as well. Individually, internally displaced persons (IDPs) are encountering difficulties in terms of shelters, health, food, and other urgent needs. In this way, we concentrated on determining shelter locations within a region of Idleb-Syria in this study. For this aim, we employed real data from the region which were collected from the direct beneficiaries and produced a mixed integer model utilizing weighted goal programming model based on humanitarian context which is determined by Focus Group Discussions (FGDs). The aims of the suggested model included maximizing mainly covered demand, cash for work, shelters with scalable up, portable water, sanitation and hygiene (WASH) facilities and covered people with vulnerable humanitarian criteria such as; people with disabilities, children attending school, pregnant/lactating women and people with chronic diseases and concurrently minimizing cost while taking into account shelter capabilities and restrictions of located shelters. Furthermore, GIS (Geographic Information System) was employed. The proposed model was solved via an optimization software and we reached a global optimum solution. Moreover, sensitivity analyses were conducted to strengthen the study. As a result, decision makers can be availed from the model's outputs and sensitivity analyses to obtain a compromised solution in such a disaster in nearby countries.