Siirt ili Kurtalan ilçesi Gözpınar Köyü taban merasının vejetasyon ve toprak özelliklerinin belirlenmesi
Determination of vegetation and soil properties of the floodplain rangeland in Gözpinar village of Kurtalan district of Siirt province
- Tez No: 572247
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ARİF ÖZYAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin karasal iklim kuşağında yer alan bir taban merasının vejetasyon ve toprak özelliklerinin araştırılması amacıyla yürütülmüştür. Buna göre çalışma alanını, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi sınırları içerisinde yer alan Siirt ili Kurtalan ilçesine bağlı Gözpınar köyü taban merası oluşturmaktadır. Araştırmada vejetasyon etütleri, 2017 yılı Mayıs ayı içerisinde, Gözpınar köyü merasının iki farklı eğim derecesine (% 0-1 ve % 2-5) sahip mera kesiminde yapılmış, vejetasyon ölçümlerinde Modifiye Edilmiş Tekerlekli Lup (Halka) yöntemi kullanılmıştır. Vejetasyon etüdü yapılan merada 9 familyadan 20 cins olmak üzere toplam 23 farklı tür tespit edilmiştir. Tespit edilen türlerin 2 adedi azalıcı, 2 adedi çoğalıcı ve 19 adedinin ise istilacı tür olduğu belirlenmiştir Araştırmanın yürütüldüğü meranın bitkiyle kaplı alan oranı ortalaması % 76.87'dir. Mera vejetasyonlarında yer alan türlerin kalite dereceleri bakımından sınıflandırılması neticesinde botanik kompozisyondaki; azalıcılar, çoğalıcılar ve istilacı türlerin oranları ise sırasıyla % 4.37, % 6.43 ve % 89.20 olarak belirlenmiştir. İncelenen meranın geneli itibariyle, botanik kompozisyonda buğdaygiller % 35.32, baklagiller % 28.60 ve diğer familyalar ise % 36.08 oranında yer almışlardır. İncelenen mera topraklarının; orta bünyeli, hafif alkalin karakterli ve tuzluluk probleminin olmadığı saptanmıştır. Orta kireçli olan mera topraklarının, organik madde, alınabilir fosfor ve potasyum kapsamlarının; düz veya düze yakın eğim derecesine sahip (% 0-1) taban kısımlarında, hafif eğimli (% 2-5) kısımlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate vegetation and soil properties of a floodplain rangeland, which is located in the continental climate zone of Turkey. According to this, the floodplain rangeland of Gözpınar village, which is located in Kurtalan district of Siirt province in Turkey's Southeastern Anatolia Region, constitutes the study area. In the study, vegetation surveys were performed in May 2017 in the Gözpınar village rangeland, in the parts where there were two different slope degrees (0-1% and 2-5%), and the Modified Wheel Point method with loop was used in vegetation measurements. A total of 23 different species, 20 genera from 9 families, were identified in the rangeland where vegetation surveys were conducted. It was determined that 2 of the identified species were decreaser, 2 of them were increaser, and 19 of them were invasive species. The ratio of the rangeland area where the study was conducted covered with the plant was 76.87%. As a result of the classification of the species in the rangeland vegetation in terms of quality degrees, the ratios of decreasers, increasers, and invasive species in the botanical composition were detected to be 4.37%, 6.43%, and 89.20%, respectively. In general, the ratio of the Poaceae in the botanical composition of the examined rangeland was 35.32%, the ratio of legumes was 28.60%, and the ratio of other families was 36.08%. It was determined that the examined rangeland soils had medium structure, mild alkaline character, and no salinity problem. It was determined that organic matter and available phosphorus and potassium content of the rangeland's moderately calcareous soils were higher in the base areas with a flat slope or close to flat slope (0-1%) than in the slightly inclined areas (2-5%).