Çoklu ortam ses dosyalarının zaman-frekans yöntemiyle analizi ve karşılaştırılması
Comparison and analysis of multimedia audio files with time-frequency method
- Tez No: 677210
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Ses sinyali arama algoritmaları, özellikle çeşitli multimedya uygulamalarında ve akıllı cihazlarda büyük veri tabanlarında gerekli olan dosyayı tespit etmek için sıklıkla kullanılırlar. Genellikle farklı ses parmak izi çıkarma tekniklerine dayanırlar ve dijital dünyada gelişen teknolojiyle birlikte, özellikle son yirmi yılda çok popüler hale gelmişlerdir. Ayrıca, bu teknikten esinlenen benzer algoritmalar farklı teknolojik alanlarda uygulanmış ve oldukça başarılı sonuçlar ortaya koymuşlardır. Farklı ses parmak izi çıkarma yöntemlerine dayalı olarak geliştirilen bu algoritmaların, verilen görevi mümkün olan en kısa sürede güvenilir ve sağlam bir şekilde gerçekleştirmesi öncelikli hedeftir. Bu çalışmada, literatürde izlenen geleneksel ses sinyali arama metodolojisi kullanılarak veri tabanında doğru eşleşmeyi tespit etmek için, spektral tepeler yöntemine dayalı mevcut arama algoritmalarına alternatif bir ses parmak izi temelli ses arama programı oluşturulmuştur. Programın doğru eşleştirmedeki başarısının gösterilmesinden sonra, program içerisinde kullanılan pencere fonksiyonunun programın performansı üzerindeki etkisi ve yine program boyunca önemli bir yer tutan spektrogram yapısındaki bazı parametrelerin programın güvenilirliği ve gürbüzlüğü üzerindeki etkileri test edilmiştir. Böylelikle benzer metodoloji kullanılarak analiz edilen ses dosyalarının tanınmasında, bahsedilen faktörlerin etkisinin araştırılarak spektral tepeler yöntemine dayalı yeni çalışmalara katkı sağlanması hedeflenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda sorgusu yapılan ses dosyasının, her koşulda tatmin edici bir güvenilirlik ve sağlamlıkla veri tabanında tespit edildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Audio signal searching algorithms are often used to detect the required file in large databases, especially in various multimedia applications and smart devices. They generally rely on different audio fingerprinting techniques and have become very popular especially in the last two decades with the advancing technology in the digital world. In addition, similar algorithms inspired by this technique have been applied in different technological fields and have produced very successful results. The primary goal of these algorithms, which are developed based on different audio fingerprinting methods, is to perform the given task in the shortest possible time in a reliable and robust manner. In this study, using the traditional audio signal search methodology followed in the literature, an alternative audio fingerprint-based audio search program to the existing search algorithms has been created based on the spectral peaks method in order to determine the correct match in the database. After demonstrating the success of the program in correct matching, the effect of the window function used in the program on the performance of the program and the effects of some parameters in the spectrogram structure, which has an important role throughout the program, on the reliability and robustness of the program were tested. Thus, it is aimed to contribute to new studies based on the spectral peaks method by investigating the effect of the mentioned factors in the recognition of audio files analyzed using a similar methodology. As a result of the studies carried out, it has been observed that the audio file that was queried was detected in the database with a satisfactory reliability and robustness under all conditions.