ÇI045 çeliğinde ısıl işlem parametrelerinin yorulma mukavemetine etkisi
The Effect of heat treatment parameters on the fatique strenth of Ç I045
- Tez No: 57229
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKİ YILMAZ GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Yapılan bu çalışmada Ç 1045 çeliğinin yorulma limiti üzerine ısıl işlem parametrelerinin etkisi araştırılmıştır. Uygun olan ısıl işlem şartlarım belirlemek için Ç 1045 çeliğinden yapılmış yorulma numuneleri 820 ° C ve 860 ° C sertleştirilip ve her biri 300°, 450° 650° C de temperlenmiştir. Böylece ısıl işlem parametrelerinden temperİeme sıcaklığının yorulma mukavemetine etkisi araştırılmıştır. Deney numunelerinin hazırlanması, Akdeniz Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Malzeme Laboratuvannda gerçekleştirilmiştir. Her bir deney grubu için, yorulma deney sonuçlarına göre S-N eğrileri AutoCAD kullanılarak çizilmiştir. Deneylerin sonuçlarında 860 °C ' de 300 °C 'de temperlenen numunede yorulma limiti 320 N/mm2 olarak bulunmuştur. Isıl işlem görmemiş numunelerin yorulma limiti ile karşılaştırıldığında % 60 daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
iî ABSTRACT In this study, the effect of heat treatment parametres on the limit of fatique of Ç 1045 has been investigated. For determining the proper heat treatment conditions, the fatique specimens of Ç 1045 Steel have been hardened at 820° C and 860° C and then each of them has been tempered at 300° C, 450° C and 650° C. Thus, the effect to the fatique strength of tempered temperature from the heat treatment parametres has been investigated. Preparing the test specimens which have been materialized in the material Laboratory of Akdeniz University Tecnical Sciences Advanced Vocational Studies School. For each of the test group, S - N curves have been drawn as using AutoCAD according to the result of fatique test. In the result of tests, the limit of fatique has been obtained as 320 NAnm^ in the specimen tempered at 860° C and 300° C. When it is compared with the fatique limit of specimens which haven't been with heat treatment, it is understood that it is 60 % higher than that.