Isparta Çayı algleri üzerinde bir araştırma
A Research on the algae of Isparta Stream
  1. Tez No: 57230
  2. Yazar: HASAN KALYONCU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu çalışmada, İsparta Deresi ve Ağlasun kolunun fiziksel, kimyasal özellikleri ile birlikte alglerin mevsimsel gelişimleri Nisan 1995-Mart 1996 tarihleri arasında incelenmiş, fiziksel ve kimyasal verilerle algler arasındaki ilişki belirlenmiştir. Yaptığımız incelemede bentik alg toplulukları içerisinde, diyatomelerin hem tür sayısı hem de hücre sayısı olarak oldukça önemli bir yer işgal ettikleri görülmüştür. BaciUariophyta, Chlorophyta, Cyanophyta, Charophyta, Euglenophyta ve Rhodophyta'ya ait toplam 101 takson tespit edilmiştir. Bentik diatomelere ait 56 takson belirlenmiş olup bunlardan Nitzschia paka, Navicula gracilis, Gomphonema olivaceum, Diatome vulgare, Cocconeis pediculus, Amphora ovalis ve Acnantes kmceolatd'ma en çok gözlenen türler olduğu tespit edilmiştir. Diatomeler bentik alg toplulukları içinde her mevsimde gelişim göstermişse de asıl gelişimleri ilkbahar ve sonbaharda meydana gelmiştir. Chlorophyta grubu içerisinde ise Scenedesmus türleri sıklıkları açısından önemli olmuşlardır. Kimyasal verilere ve bentik alglere göre su kalitesi değerlendirilmesi yapılmış ve birbirleriyle karşüaşfcnlmıştır. Bentik alglere göre yapılan su kalitesi sonuçlan kimyasal verilerle yapılan su kalitesi sonuçlarına göre negatif yönde yarım saprobi basamağı sapma göstermiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this work, the physical and chemical characteristics of İsparta stream and its Ağlasun branch and the seasonal developments of algae have been studied between April 1995 and March 1996. Thus the relation between the physical and chemical data and algae has been determined. In our study, it has been seen that diatoms among the bentic algae communities occupy a guite important place in respect of both type number and cell number. 101 taxa in total belonging to Bacillariophyta, Chlorophyta, Charophyta, Cyanophyta, Rhodophyta and Euglenophyta have been determined. 56 taxa belonging to the bentic diatoms have been determined. Of them, Nitzschia palea, Navicula gracilis, Gomphonema olivacetim, Diatome vulgare, Cocconeis pediculus, Amphora ovalis and Achnanthes lanceolata have been established as being observed the most. Although diatoms develop in bentic algae communities in every season, their real development has occured in spring and fall. The Scenedesmus species among the Chlorophyta group have been important in respect of their frequency. According to chemical data and bentic algae, the appreciation of water quality have been performed and they have been compared. The water quality results obtained according to bentic algae have shown a half ^aprobi degree deviation in a negative way when compared with the water quality results obtained according to chemial data.