Tatlı ve tuzlu peynir cipsi özelliklerinin ve akrilamid içeriklerinin belirlenmesi
Determination of some properties and acrylamide contents in sweet and salty cheese chips
  1. Tez No: 572304
  2. Yazar: SÜMEYRA UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın amacı, dil ve teleme peynirlerinden tatlı, tuzlu ve sade (tatlandırılmamış ve tuzsuz) cips üretilebilirliğini değerlendirerek, elde edilen cipslerin bazı özelliklerinin belirlenmesidir. Bu çalışmada dil ve teleme peynirlerinden, sakkaroz ve stevia ile tatlandırılmış, tuzlu ve sade (tuzsuz ve şekersiz) olmak üzere 8 çeşit peynir cipsi üretilmiştir. Dil ve teleme peyniri formülasyonları cips kalınlığına kadar inceltilerek ve alışıla gelmiş yuvarlak cips şekli verildikten sonra, belirlenen sıcaklık ve sürede (180°C, 6 dk) fırında kızartılmıştır. Üretilen cipsler ambalajlanarak +4 °C'de 30 gün depolanmıştır. Peynir cipslerinin depolama süresince su aktivitesi, pH ve titrasyon asitliği (%), yağ (%), protein(%), kurumadde (%), renk (L*, a* ve b*), tekstür, duyusal ve mikrobiyolojik analizleri belirlenmiştir. Ayrıca peynir cipslerinin akrilamid içerikleri GC-MS (Gaz Kromatografi-Kütle Spektrometresi) ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluated the producibility of sweeted, salted and unadulterated (unsweetened and unsalted) chips obtained from Dil and Teleme cheese and determined some characteristics of this chips. In this study, 8 types of cheese chips was produced as salted, sweetened with sucrose and stevia and unadulterated (unsweetened and unsalted) from Dil and Teleme cheese. The formulations of Dil ve Teleme chips were thinned to the thickness of the chips and were fried in the oven at the specified temperature and time (180 ° C, 6 min) after giving the usual round chips shape. Chips produced are packaged and stored for 30 days at +4 ° C. Water activity, pH and titratable acidity (%), fat (%), protein (%), dry matter (%) values, color (L*, a* and b*), texture, sensorial and microbiological analysis of cheese chips were determined during storage. In addition, acrylamide contents of cheese chips are detected by GC-MS (Gas Chromatography-Mass Spectrometry).