Batman ilinde ipekböceği yetiştiriciliği ve koza kalite parametrelerinin belirlenmesi
Determination of silkworm breeding and cocoon quality parameters in Batman province
  1. Tez No: 572305
  2. Yazar: ÖZLEM BARITCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA ÖZMEN ÖZBAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, Batman ili Sason ilçesindeki üç işletmede ipekböceği yetiştiriciliğinin mevcut durumu ve koza kalite parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İşletmelerden sağlanan yaş koza örneklerinde; yaş koza ağırlığı, yaş kozada gömlek ağırlığı, yaş kozaya göre kuru koza verimi (Reza), yaş kozada ipek zenginliği, kuru koza ağırlığı, kuru kozada ipek zenginliği, litrede koza sayısı, koza boyutları, belirlenmiştir. Araştırmada yaş koza ağırlığı bakımından İşletme II'de en yüksek değer 1.99±0.073 g, İşletme I'de 1.62±0.046 g ile en düşük değerde bulunmuştur. Kuru koza ağırlığı İşletme III'de yetiştiricilik yapan işletmede ortalama 0.81±0.022 g ile en yüksek, İşletme I'de en düşük değer 0.66±0.017 g olarak tespit edilmiştir. Kuru koza gömlek ağırlığı; en yüksek değeri İşletme III'de 0.44±0.01 g, en düşük değeri İşletme I'de 0.34±0.01 g olarak elde edilmiştir. Koza genişliği; İşletme II'de en yüksek 2.05±0.02 cm, İşletme I'de en düşük 1.93±0.02 cm olarak belirlenmiştir. Koza uzunluğu; en yüksek değeri İşletme I'de (3.48±0.03 cm), en düşük değeri ise İşletme I'de (3.31±0.02 cm) elde edilmiştir. Yaş kozaya göre kuru koza verimi (reza); İşletme III'de %0.42 ile en yüksek değer, İşletme I'de %0.41 ile en düşük değer tespit edilmiştir. Kuru kozada ipek zenginliği; en düşük değer İşletme I'de; %0.52, en yüksek değer İşletme III'de %0.54 olarak bulunmuştur. Litredeki koza sayısı; en düşük İşletme III'de 76 adet, en yüksek değer ise T2 işletmesinde 94.66 adet olarak bulunmuştur. Cinsiyet tespitinde işletmelerde erkek pupa oranı, dişi pupa oranına göre daha yüksek gözlenmiştir. Beşinci yaş canlı larva ağırlığı; İşletme III'de 231.37 g ile en yüksek değerde, 124.55 g ile en düşük İşletme I'de kaydedilmiştir. Yaş kozada gömlek ağırlığı; en yüksek 0.48±0.014 g ile İşletme II'de, en düşük 0.37±0.011 g ile İşletme I'de bulunmuştur. Yaş kozada ipek zenginliği İşletme III'de en yüksek değer %0.25, en düşük değer ise İşletme I'de %0.23 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the current status of silkworm production and cocoon quality parameters in three farms in Sason district of Batman province. The cocoon samples obtained from the silkworm breeders; wet cocoon weight, shirt weight in wet cocoon, dry cocoon yield according to wet cocoon (Reza), silk richness in wet cocoon, dry cocoon weight, silk richness in dry cocoon, number of cocoons in liters, cocoon sizes were determined. In the study, the highest value for wet cocoon weight was found to be 1.99±0.073 g in Farm II and 1.62±0.046 g in Farm I. Dry cocoon weight was found to be the highest value in Farm III with an average of 0.81±0.022 g and the lowest value in Farm I was 0.66±0.017 g. Dry cocoon shirt weight; the highest value was determined 0.44±0.01 g in Farm III and the lowest value was determined 0.34±0.01 g in Farm I. The highest cocoon width was found 2.05±0.02 cm in Farm II and 1.93±0.02 cm in Farm I. The highest value of cocoon length was obtained in Farm I (3.48±0.03 cm) and the lowest value was found in Farm I (3.31±0.02 cm). Dry cocoon yields according to wet cocoon (reza); the highest value was found with 0.42% in Farm III and the lowest value with 0.41% in Farm I. The richness of silk in dry cocoons; lowest value in Farm I; 0.52%, the highest value was found to be 0.54% in Farm III. Number of cocoons per liter; the lowest value was found in Farm III, 76 and highest value was found in Farm II, 94.66. In the determination of gender, male pupa ratio was higher than female pupa ratio. Five years old larvae weight; the highest value with 231.37 g in the Farm III, the lowest Farm I with 124.55 g were recorded. Shirt weight in wet cocoon; the highest in the Farm I with 0.48 ± 0.014 g, the lowest was found in the Farm I with 0.37 ± 0.011 g. The highest value of silk richness in wet cocoon was found 0.25% in the Farm III and 0.23% in the Farm I.