Acil serviste akut böbrek hasarı tanısı alan hastalarda kırmızı kan hücresi dağılım genişliği (RDW) düzeyinin mortaliteyi öngörmede etkinliği
The effect of red blood cell distribution width (RDW) level for prediction of mortality in patients diagnosed with acute kidney injury at emergency department
  1. Tez No: 572318
  2. Yazar: BETÜL KAPLAN ZAMANOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AHMET AFACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Tüm dünyada yaşam süresi artmakta ve bu durum mevcut organ fonksiyonlarının kronik kaybı ile ilerlemektedir. Bu eğilim ülkemizi de etkilemektedir. Akut böbrek hasarı (ABH) saatler, günler ya da haftalar içerisinde gelişen, glomerül filtrasyon hızındaki (GFH) azalma sonucu böbreğin fonksiyonlarında görülen hızlı kaybın oluşturduğu bir klinik sendromdur. Bu kritik hastaların yönetimi açısından mortaliteyi öngörmede kullanılabilecek biyobelirteçlerin tespiti çok değerlidir. Acil servise başvurduktan hemen sonra mortalite ve morbititeyi tahmin etmemize yardımcı olabilecek ucuz, kolay ve erişilebilir kırmızı kan hücresi dağılım genişliği (Red Cell Distribution Width, RDW) değeri hastaya yaklaşım hız ve yönteminin seçimini büyük ölçüde değiştirebilir. Gereç ve yöntem: Çalışmamız 1 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2018 tarihlerinde Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne çeşitli şikayetlerle başvuran 18 yaş ve üzeri araştırmaya katılma koşullarını sağlayan hastalar üzerinde gerçekleştirilmiştir. İstatistiksel analizler için NCSS 2007 programı kullanıldı. Kategorik değişkenler frekans ve yüzde olarak sunulmuştur. Nicel verilerin normal dağılıma uygunlukları Shapiro-Wilk testi ve grafiksel incelemeler ile sınandı. Normal dağılım gösteren nicel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student t testi, normal dağılım göstermeyen nicel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında Mann-Whitney U test kullanıldı. ABH tanılı 493 hasta çalışmaya alındı. Bulgular: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'e başvuran %50,9'u (n=251) erkek, %49,1'i (n=242) kadın olmak üzere 493 olgu ile gerçekleştirilmiştir. Olguların yaşları 18 ile 97 arasında değişmekte olup, ortalama 69,84±16,07' dir.
Özet (Çeviri)
Aim:Life expectancy is increasing all over the world and this is progressing with chronic loss of organ functions. This trend also affects our country. Acute renal injury (ARİ) is a clinical syndrome that develops within hours, days or weeks, resulting in a rapid loss of renal function as a result of decreased glomerular filtration rate (GFR). The identification of biomarkers that can be used to predict mortality for management of these critical patients is very valuable. An inexpensive and easily accessible RDW value that can help you predict poor outcome immediately after admission to the emergency department can greatly change the choice of speed and method of approach to the patient. Materials and Methods:The study was conducted on patients who were 18 years of age and older who applied to the Emergency Medicine Clinic of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between January 1, 2017 and December 31, 2018 with various complaints. NCSS 2007 program was used for statistical analysis. Categorical variables are presented as frequency and percentage. The suitability of the quantitative data for normal distribution was tested with the Shapiro-Wilk test and graphical analysis. Student's t-test was used for comparison of the normally distributed quantitative variables, and Mann-Whitney U test was used for the comparison of the non-normally distributed quantitative variables between the two groups. 493 patients with AKI were included in the study. Results:Our study was carried out with 493 cases (50.9% (n = 251) male and 49.1% (n = 242) female) who applied to the Emergency Medicine Clinic of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital at the University of Health Sciences. The ages of the cases ranged between 18 and 97 and the mean age was 69.84 ± 16.07.