Fonksiyonel derecelendirilmiş kürenin ısı iletiminin chebyshev pseudospektral yöntemi ile geçici rejimdeki analizi
Analysis of heat conduction of functionally graded sphere in transient regime by chebyshev pseudospectral method
- Tez No: 572357
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURMUŞ YARIMPABUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Fonksiyonel derecelendirilmiş kalın cidarlı içi boş kürenin hiperbolik ısı iletim modeli kullanarak geçici rejimdeki analizi ele alınmıştır. Isı iletim katsayısı, yoğunluk ve özgül ısı gibi malzeme özelliklerinin radyal yönde üstel olarak değiştiği kabul edilmiştir. Bu koşullar altında, geleneksel analitik yöntemlerle çözülmesi zor olan değişken katsayılı kısmi diferansiyel denklem elde edilir. Bu diferansiyel denkleme Laplace dönüşümü uygulanarak, Laplace uzayında zamandan bağımsız lineer adi diferansiyel denklem oluşturulur. Daha sonra, diferansiyel denklem Chebyshev Pseudospektral Yöntemi kullanılarak sayısal olarak çözülüp, Modifiye Edilmiş Durbin Ters Dönüşüm Yöntemi kullanılarak zaman uzayındaki çözüm elde edilir. Sıcaklık ve ısı akısının termal gevşeme, bağıl sıcaklık parametrelerine karşı geçici rejimdeki dinamik davranışları metal-seramik karışımı özel bir malzeme için incelenmiş, homojen malzeme ile karşılaştırmalar yapılmıştır. Literatürde mevcut olan çözümler, bu çalışmada elde edilen sonuçları doğrulamak için kullanılmıştır. Bu çalışmada kullanılan birleştirilmiş yöntemin, iyi yapılandırılmış, basit, etkili bir yöntem olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The functionally graded thick-walled hollow sphere is analyzed in transient regime using a hyperbolic heat conduction model. It is assumed that the material properties such as heat conduction coefficient, density and specific heat change exponentially in radial direction. Under these conditions, a partial differential equation whic is difficult to solve by conventional methods is obtained. By applying Laplace transform to this differential equation, time-independent linear ordinary differential equation is created in Laplace space. Then, the differential equation is solved numerically using Chebyshev Pseudospectral Method and the solution in time space is obtained by using the Modified Durbin Inverse Transformation Method. The dynamic reactions of heat and heat flux in the transient regime and their behavior against thermal relaxation, relative temperature parameters are investigated for a special material of metal-ceramic mixture and comparisons are made with homogeneous material. The solutions available in the literature are used to validate the results. The combined method used in this study is shown to be a well structured, simple and effective.