Türkiye yüzme şampiyonası seçmelerine katılan11-12 yaş yüzücülerin fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin incelenmesi (Ankara ili örneği)
Investigation of physical and physiological properties of swimmers aged 11 and 12 who took part in swimming qualification championship (Ankara city case)
- Tez No: 572370
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YETKİN UTKU KAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmanın amacı, 11-12 yaş kız ve erkek yüzücülerde performansı etkileyen fiziksel ve fizyolojik özelliklerin incelenmesidir. Çalışmaya Ankara ilinde ikamet eden ve il içi vize yarışmalarına katılan 11-12 yaşlarında 84 sporcu katılmıştır. Katılımcılara antropometrik testler, esneklik, disklere dokunma testi, el pençe kuvveti testi, mekik ve şınav testi, 30 m sprint, 20 m mekik koşusu testleri uygulanmıştır. Katılımcıların kulaç frekansları, Eryaman Olimpiyat Hazırlama merkezinde düzenlenen il içi vize yüzme yarışlarında video kaydı ve daha sonra kulaç frekanslarının video analizi ile belirlenmesi ile elde edilmiştir. Elde edilen bulguların istatistiksel analizi için SPSS 22.0 (IBM Corp., ABD; Lisans: Hitit Üniversitesi) paket programı kullanılmıştır. Elde edilen verilere ilişkin tanımlayıcı istatistiklerin verilmesinde ortalama, en büyük, en küçük, standart sapma ve frekans sayıları kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerin yapılacağı testlerde denek sayısının yeterli olmaması (nalt grup
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the physical and physiological attributes of male and female swimmers at the age of 11 and 12. The subjects (n=84) were active swimmers who lived in Ankara. Height, weight, fat percentage, flexibility, plate tapping, handgrip, 30 m sprint, and 20 m shuttle run tests were applied to the subjects. Stroke rates of the participants were measured by analysing video records that were shot in qualification race rounds held in Ankara.SPSS 22.0 (IBM Corp., USA; License: Hitit University) package program was used for statistical analysis. Mean, maximum, minimum, standard deviation and frequency values were given as descriptive statistics. Since the number of observations for the subgroups did not meet the assumption of normality (n