Alt sosyo-ekonomik düzeye sahip kadınların yoksullukla baş etme stratejileri ve yaşam mücadelesi üzerine nitel bir araştırma: Ümraniye örneği
A qualitative research on strategies and struggle for life aginst poverty for low socio-economic lewel of womwn: Case of Ümraniye
  1. Tez No: 572412
  2. Yazar: RUKİYE AKALİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULHAKİM BEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Kadın, toplumsal yaşamdaki ikincil konumu nedeniyle ve bunun sonuçları ile birlikte birçok sorunla karşılaşmaktadır. Bu çalışmada, toplumsal cinsiyet bakış açısıyla kadınların yoksulluk deneyimleri, yoksulluktan nasıl etkilendikleri, neden yoksulluğa düştükleri, yoksullukla baş etme stratejileri, kendilerine sunulan hizmetler hakkındaki farkındalık düzeyleri ve sunulan hizmetlerin yeterliliğine ilişkin görüşlerine yer vererek yoksulluğu nasıl deneyimlediklerini anlamak amaçlanmıştır. Kadınların yoksullukla baş ederken güçlü/güçsüz yönlerine değinilerek yoksulluk alanında sosyal hizmet perspektifiyle yürütülen çalışmalarda güçlendirme yaklaşımının uygulamadaki görünürlüğünü yansıtması açısından çalışmanın önemli olduğu düşünülmektedir. Çalışma nitel araştırma yöntemi ile yürütülmüş olup kartopu örnekleme yöntemi ile ulaşılan Ümraniye'de ikamet eden 20 yoksul kadın ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada yukarıda belirtilen konular hakkında katılımcıların deneyimlerini ve algılarını ortaya koyabilmek için yarı-yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla derinlemesine mülakat yöntemi tercih edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, kadınların yoksulluk olgusundan psiko-sosyal durumlarının oldukça etkilendiği, eğitime erişim ve istihdama katılımda ciddi sıkıntılar yaşadıkları, hemen hemen hepsinin çocuklarının yoksulluktan kurtulabilmesi adına eğitimin gerekliliğine vurgu yapılmıştır. Görüşülen bireylerin çoğunda kendilerine ait bir gelirinin bulunmadığı, önemli bir bölümünün küçük yaşlarda evlendikleri ve bu konudaki kararda özgür olamadıkları, çoğunluğunun göç öyküsünün bulunduğu, geleceğe ilişkin bir planlarının olmadığı ve gelecek konusunda karamsar oldukları, yoksulluk nedeniyle sosyo-kültürel ihtiyaçların karşılanamadığı, yoksullukla baş etme stratejileri arasında çoğunlukla kamu kurumlarından yardım almak, ev içi üretim modelleri yanında merdiven ve ev temizliğine gitmek, tasarruf yapmak, öğün sayısını azaltmak, komşuda veya akrabada vakit geçirmek, marketlerden, pazarlardan, çöpten atık ürünler almak olduğu ulaşılan sonuçlardır. Anahtar Kelimeler; yoksulluk, kadın, kadın yoksulluğu, yoksulluğun kadınsılaşması, toplumsal cinsiyet
Özet (Çeviri)
Woman faces many problems due to her secondary position in social life and their consequences. This study was made to understand women's experiences of poverty from a gender perspective, how they are affected by poverty, why they fall into poverty, strategies to cope with poverty, awareness levels about the services offered to them and the adequacy of the services provided. Study is important in terms of reflecting the visibility of the empowerment approach in the studies conducted with the perspective of social work in the field of poverty by addressing the strengths / weaknesses of women in dealing with poverty. The study was conducted with qualitative research and snowball sampling method which was proceed by face-toface interviews with 20 poor women living in Ümraniye.. In order to reveal the experiences and perceptions of the participants about the subjects mentioned above, in-depth interview method via semi-structured interview form was preferred. As a result of the study, it was emphasized that the psycho-social conditions of women was affected by poverty and they had serious problems in accessing to education and participation in employment, and the necessity of education in order to get their children out of poverty. Most of the interviewed individuals do not have their own income, a significant portion of them get married at young age and cannot be free in this decision, most of them have a history of migration, they have no plans and they are pessimistic about the future; Among the strategies in which they cope with poverty is mostly to get help from public institutions, domestic production models as well as clean stairs and houses, save money, decreasing the number of meals, spend time in neighbors or relatives houses and to get waste products from markets, bazars, or garbage cans. Keywords; poverty, women, women poverty, feminisation of poverty, gender