Çağdaş Türk seramik sanatında Hamiye Çolakoğlu' nun yeri
Hamiye Çolakoğlu' s place in contemporary Turkish ceramic art
- Tez No: 572474
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ A.TEMEL KÖSELER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hamiye Çolakoğlu, sanatı, akademik çalışmaları ve hocalığı ile Türk Seramik Sanatına önemli katkılar yapmış bir sanatçıdır. Beş çocuklu Karadenizli bir ailenin ikinci çocuğu olarak dünyaya gelen Hamiye Çolakoğlu' nun, çocukluk yıllarında başlayan sanat aşkı yaşamının sonuna kadar devam etmiştir. Ailesinin de büyük desteği ile çocukluktan itibaren sanatın içinde olan Çolakoğlu, ilkokul yıllarında aldığı sanatçı olma kararını adım adım hayata geçirmiştir. İlkokul ve lisede aldığı resim ve sanat eğitimini 1959 yılında kazandığı bir burs sayesinde İtalya ' da devam ettirmiştir. İtalya' da seramik ve sahne tasarımı üzerine eğitim alan Hamiye Çolakoğlu, yurda dönüşünde kendi atölyesini kurmuş ve sanatsal çalışmalarına başlamıştır. Seramik çalışmaları yanı sıra sanatın her alanında üretim yapan Çolakoğlu, 1983 yılında eğitimci kimliği ile Türk Seramik Sanatına katkıda bulunmak üzere Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünü kurmuştur. Bir eğitimci olarak yetiştirdiği yüzlerce öğrenci ve genç akademisyenler ile Türk Seramik Sanatı' na ve Türk Seramik Sanatı eğitimine katkılarının yanında Hacettepe Üniversitesi Seramik ve Cam Tasarımı Bölümünü Türkiye' nin en önemli seramik eğitim kurumlarından biri yapmıştır. Çolakoğlu' nun yaşamı ve sanat hayatının araştırıldığı bu tez çalışmasında sanatçının çocukluk yılları, eğitimi, İtalya yılları, Hacettepe Yılları ve eserleri literatür taraması, özel röportajlar ve hakkında yapılmış belgeseller incelenerek sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hamiye Çolakoğlu is an artist who made important contributions to Turkish ceramical art with her Teachings, art and academical studies.She was born as a second child of a Black Sea family with five children. Her love for arts lasted through her life time. With the great support from her family, She fullfilled her childhood dream of becoming an artist. Her education on fine arts started on elementary and highschool years and Continued in Italy when she won scholarship in 1959. In Italy she took education on Ceramical arts and Scenic desing. Upon returning to her homeland she established her workshop and started her artistic works. Her ceramical arts beside, she contributed to every aspect of art. In 1983 in order to contribute Turkish Ceramical Arts with her educator identity, she established Ceramical arts in Hacettepe University Faculty of Fine Arts. Beside her contrubutions on ceramic arts as an aducator and hundreds of studens and young academicians sge raised, She made Hacettepe University Faculty of Fine Arts Ceramic and Glass Desing one of the most important educational establishment. In this Thesis; Her life and contrubitions on art, artists childhood years, education, the time she spent in Italy, her contrubitions on Hacettepe University, her art pieces and contribution on litterature, special interviews and documentaries were tried to be presented.