Profesyonel futbolcu sözleşmesinin sona ermesi ve sonuçları
Termination of professional footballer contract and its consequences
  1. Tez No: 572475
  2. Yazar: EMİNCAN AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Sporun ve özellikle futbolun dünya çapında geniş kitlelere hitap ettiği yadsınamaz. Bu ölçekte bir organizasyonun baş aktörleri olan futbolcuların ve kulüplerin arasında yapılan profesyonel futbolcu sözleşmesinin incelenmesi son derece önemlidir. Bu çalışmada her yönüyle profesyonel futbolcu sözleşmesi ve bu sözleşmenin sona ermesiyle birlikte meydana gelen sonuçlar incelenmiştir. Türkiye Futbol Federasyonu'nun çıkarmış olduğu Tüzük ve Talimat'lar temel alınmış ve diğer yasal düzenlemelerden faydalanılmak suretiyle sözleşmenin hukuki niteliği ortaya konulmuş, süresi, tarafları ve diğer unsurları açıklanmıştır. Yine, sözleşmenin sona erme şekilleri ve bunun sözleşme taraflarına etkisi ve diğer sonuçlarına işaret edilmiştir. Uyuşmazlıkların çözümü bağlamında görev alabilecek devlet mahkemeleri, Uyuşmazlık Çözüm Kurulu, TFF Tahkim Kurulu, FIFA ve CAS hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sports, especially football is undeniably acclaimed by large masses. It is of critical importance to review professional footballer contracts signed between football clubs and players who are the main actors in this immense organization. This study examines the professional footballer contracts and the results of termination of this contract in every aspect. The study predicates on the Statutes and Instructions issued by Turkish Football Federation (TFF), and drawing on other legislative regulations, presents the legal characteristics of the agreement, also explains its terms, parties and other elements. Additionally, forms of termination for the agreement, as well as its effects on parties and other consequences are pointed out. Information on state courts governing disputes, Dispute Resolution Committee, TFF Arbitration Board, FIFA and CAS is also given.