İş Sağlığı ve Güvenliği Hukukunda işveren sorumluluğu
Liability of the employer at Occupational Health and Safety Law
- Tez No: 572488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ŞİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
İş ilişkisinde iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine aykırılık sonucu iş kazası veya meslek hastalığı meydana gelmektedir. İş kazası veya meslek hastalığı neticesinde işçiler yaralanmakta hatta hayatlarını kaybetmektedirler. İş kazası veya meslek hastalığının ortadan kaldırması veya en aza indirgenmesi için uluslararası ve ulusal hukukta, iş sağlığı ve güvenliğini amaçlayan düzenlemeler yapılmıştır. İş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uyulmadığında ortaya çıkan iş kazası veya meslek hastalığı sebebiyle işverenlerin hukuki ve idari sorumluluğunun yanında, ceza sorumluluğu da bulunmaktadır. Bu çalışmada, iş sağlığı ve iş güvenliği genel olarak irdelendikten sonra, iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu ölüm veya yaralanmaya bağlı işverenin hukuki, idari ve ceza sorumluluğu, konu ile ilgili Yargıtay kararları çerçevesinde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Failure to comply with the precautions for occupational health and safety, causes occupational accidents and diseases. As a result, employees get injured or even die. Legal amendments are made in order to end occupational accidents and diseases, or at least to reduce them. Asides improvements made in domestic law, legislative activity exists also in international law. When the employers fail to follow the precautions of occupational health and safety, criminal liability arises alongside administrative and compensational aspects. In this study, civil, criminal and administrative responsibilities of employers, due to death and injuries of workers because of occupational accidents and diseases, were examined in detail, alongside Supreme Court decisions and the court's reasoning behind them, after giving a general information about occupational health and safety.