Gaziantep Arkeoloji Müzesi'nden bir grup Roma Dönemi sikkesi
A gruop of Roman coins from Gaziantep Archeolgy Museum
  1. Tez No: 572591
  2. Yazar: NAZİME MEHVEŞ GÖLGE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAKBULE EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gaziantep Arkeoloji Müzesi gerek satın alma yoluyla gerekse kazıdan gelen sikkelerle her yıl çok sayıda sikke toplamakta ve koleksiyonunu zenginleştirmektedir. Bu çalışma Gaziantep Arkeoloji Müzesi sikke koleksiyonuna satın alma yoluyla kazandırılan bir grup Roma İmparatorluk Dönemi sikkesini konu edinmektedir. Konu kapsamında müzeye 2002 yılında getirilmiş 50 adet sikke incelenmiştir. Bu sikkeler Philippus I'den Licinius I'e kadar kronolojik olarak dönemlerine göre ayrılıp, gruplandırılarak incelenmiştir. Yayınlanmış sikke katalogları ile incelenen bu sikkeler karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Anahatar kelimeler: Sikke, Roma, Darphane
Özet (Çeviri)
Gaziantep Archeology Museum collecting many coins every year to enrich its collection trough both purchasing and excavation. This study focuses on a group of Roman Imperial Period coins which are bought by Gaziantep Archeology Museum. In the extent of subject there is 50 coins which brought to the museum in 2002, those coins were grouped and studied by chronological order from Philippus I to Licinius I. Those coins, which are examined via published coin catalogs, compared with the catalogs. Key Word: Coin, Roma, Mint