Development of mechatronic system for brick cutting, loading and drying
Tuğla kesme, taşıma ve kurutma için mekatronik sistem geliştirme
  1. Tez No: 572699
  2. Yazar: MEHMET ALPTEKİN KÖSEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BÖĞREKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Mechanical Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu çalışmada, şekil verilen ve istenilen ebatlarda kesilen toprağın, kurutma tünellerine maksimum verim ve sürede transferini, kurutma tünelinden çıkan kuruyan ürünlerin ise bir sonraki prosese aktarımını sağlayacak iletimin gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Bu sistem ile üretim daha hızlı hale gelecek, killi ürünlerin kalitesi artacak, üretim hattı kontollü hale gelecek ve insan hataları çok daha aza indirgenecektir. Raf Transfer Konveyörü (RTK), Teleskobik Transfer Sistemi (TTS), Sehpa Transfer Sistemi (STS)'nin geliştirilme amacı; tuğla üretim safhasındaki insan hatalarını önleyen, kesilmiş her çeşit tuğlaları en verimli şekilde yerleştirme yaparak, sıcak hava bulunan tünellerdeki kurutma verimliliği artırmak ve üretim hızı ve kalitesini artırmaktır. Böylece, kaliteyi etkileyen adımlar gerçekleştirilmiş, hasar görmüş ürünler azaltılmış, ürünlerin kalitesi dengelenmiş, daha üst kaliteye çıkarmak için gerekli kalite kontrol işlemleri kolaylaşmış ve ürün reçetesi raporlanmış, işlenen ürüne dair istenen bilgiler sağlanmıştır. Sistemde kullanılan elektrik malzemeleri, yazılımın işleyişi açıklanmıştır. Denemelerde görülen kusurlar giderilmiş ve yazılımsal revizyonlar gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmayla, geliştirilen makine prototipi; akabinde yapılacak birçok çalışmaya özellikle endüstriyel alanda temel oluşturabilecek niteliktedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to provide the transfer of the soil, which is shaped and cut to the desired size, to the drying tunnels in the maximum yield and transfer, while the drying products coming out of the drying tunnel will provide the transfer of the next process. With this system, production will become faster, the quality of the products made of clay will increase, the production line will be controlled and human faults will be reduced much more. The purpose of developing Rack Transfer Conveyor (RTC), Telescopic Transfer System (TTS), Stand Loading System (STS) is to increase the drying efficiency in the tunnel with hot air and increase the production speed and quality by making the most efficient placement of any kind of bricks cut, without giving place to the human faults of the brick production steps. In this way, steps affecting quality have been realized, damaged products have been reduced, quality of products has been balanced each other, quality control procedures have been facilitated to produce higher quality and product information has been reported and requested information about the processed product has been provided. Electrical materials used in the system and the operation of the software are explained. The defects seen in the experiments were eliminated and software revisions were made. The prototype of the developed machine in this study is capable of being fundamental to many studies, especially on the industrial field.